Shkruani emrin ‘Alex Kral’ në Twitter dhe ne absolutisht garanci nëse lëviz mjaftueshëm do të gjeni diçka që e lidh atë me një lëvizje në secilin klub të vetëm të Premier League në një kohë ose në një tjetër.

Mesfushori i Spartak Moskës thuhet se po kërkojë më shumë sesa pjesa e tij e biletave të skuadrave në fluturimin e lartë të Anglisë, përfshirë West Ham, Wolves, Leeds dhe Newcastle, me një vlerësim prej 30 milion £ duke bërë pak për të hequr pretendentët e mundshëm nga ndjekja.

Kështu që ne e dimë se kush dëshiron ta blejë atë, tani në pyetjen tjetër. Kush dreqin është ai?

Tarifat e larta nuk janë asgjë e re në futbollin modern, por 30 milion £ për një lojtar i cili – le të jemi të sinqertë – nuk e keni dëgjuar kurrë, duket paksa i çmendur. Këtu keni gjithçka që duhet të dini për njeriun që mund të drejtohet drejt këtyre brigjeve në të ardhmen e afërt.

Kral luajti për Slavia Prague për vetëm tetë muaj
Kral luajti për Slavia Prague për vetëm tetë muaj | James Williamson – AMA / Getty Images

Tarifat e transferimit në futboll janë pak të çmendura dhe ju mund të përfundoni të paguani dyfish për një lojtar pas vetëm disa paraqitjesh mbresëlënëse, por që vlera e një lojtari të shkojë nga 800,000 to në 30 milion in në vetëm dy vjet – kjo është mjaft mbresëlënëse.

Slavia Prague ishte klubi me fat që kapi Kral nga skuadra tjetër Çeke Teplice në janar 2019, megjithëse ata e shitën atë pas vetëm tetë muajsh në klub, me Spartak Moscow që pagoi 12 milion £ për mesfushorin.

Madje kjo është një rritje mjaft e majme në një periudhë kaq të shkurtër kohore, por vetëm 18 muaj më vonë dhe duket se ata janë gati të dyfishojnë investimet e tyre.

Vladislav Ignatyev, Alex Kral
Kral filloi si mbrojtës | Epsilon / Getty Images

22-vjeçari ka bërë një emër për veten e tij si një mesfushor i cili mund të punojë kuti në kuti ose të ulet dhe të mbrojë linjën e prapme.

Sidoqoftë, ai nuk ka qenë gjithmonë mesfushor – ai fillimisht filloi si mbrojtës dhe u shty në mesfushë kur aftësia e tij e dukshme futbollistike filloi të bëhej e qartë.

Duke pasur parasysh faktin se ai mund të luajë një numër rolesh të ndryshme në mesfushë dhe ndoshta mund të kthehet në mbrojtje nëse është absolutisht e nevojshme, Kral mund të jetë një blerje e shkëlqyeshme për një skuadër që kërkon të shtojë cilësinë dhe thellësinë në skuadrën e tyre.

Vladimír Coufal
Vladimír Coufal ka qenë një nënshkrim i shkëlqyeshëm nga Hammers | Gareth Copley / Getty Images

Mirë, kështu që kjo po bëhet pak më interesante.

Më shpesh sesa jo në futboll nuk është një çështje e asaj që ju dini por kush e dini, dhe West Ham do të jetë i sigurt në heshtje për zbarkimin e reprezentuesit çek duke pasur parasysh lidhjet e tij me ata brenda klubit.

Kral përfaqësohet nga një agjenci e quajtur K2K, e njëjta kompani që ndihmoi në ndërmjetësimin e një marrëveshje me West Ham e cila pa Vladimír Coufal të mbërrinte në Stadiumin e Londrës vitin e kaluar.

Jo vetëm kaq, çekiçët kanë një kontigjencë të fortë çeke në klub me Coufal dhe Tomas Soucek të lartpërmendur, kështu që ata mund të jenë në një pozitë të mirë nëse zgjedhin të ndjekin të riun.

Aleks Kral
Alex Kral mund të ishte bashkuar me Burnley në 2019 | Stuart Franklin / Getty Images

Pasi u bashkua me Spartak Moskën vetëm në Shtator 2019, Kral u lidh menjëherë me një lëvizje në Premier League pas një paraqitje të fortë për Republikën Çeke kundër Anglisë.

Burnley u përfol se ishte interesant në mesfushor, megjithatë, pasi kishte përfaqësuar ish-klubin e tij Slavia Prague në fillim të fushatës 2019/20 para se të transferohej në Spartak Moscow, Kral kishte luajtur tashmë për dy klube para interesit të Clarets, domethënë ai nuk kishte të drejtë të luante për një ekip të tretë në një sezon.

Nëse ishte kjo që ftohu interesin e Burnley apo jo, ne kurrë nuk do ta dimë. Akoma, pak informacion i mirë.

FBL-EURO-2020-KUALIFIKUES-CZE-KOS
Kral u emërua në ekipin e Kampionatit Evropian Under-19 të turneut | MILAN KAMMERMAYER / Getty Images

Në vitin 2017, Kral ishte një pjesë e skuadrës së Republikës Çeke që udhëtoi në Gjeorgji për finalet e Kampionatit Evropian nën-19.

Shfaqjet e tij yjore e panë atë të emëruar në ekipin e turneut së bashku me të tjerët si Ryan Sessegnon, Mason Mount dhe Diogo Dalot.

Republika Çeke arriti në fazat e grupeve duke përfunduar nënkampionët në Grupin A pas Portugalisë, megjithëse u mundën 1-0 nga Anglia fituese në fazën gjysmë-finale.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu