Për të tërhequr interesin e një Klubi i Premier League duhet të jeni mjaft i veçantë, kështu që kur dëgjoni se Josh Doig i Hibernian po ndiqet nga rreth gjysma e fluturimit të lartë anglez, ju ndoshta mund të mendoni se sa i mirë duket ai.

Përkundër mburrjes me vetëm 20 paraqitje për të moshuarit, 18-vjeçari është në listën e dëshirave të disa prej klubeve më të mëdha të Anglisë – me Manchester City, Arsenal dhe Chelsea të gjithë në garë – ndërsa kampionët e Premierës Skoceze Celtic po monitorojnë gjithashtu të riun.

Me Doig që duket i vendosur për yllësinë e ardhshme, le të shfrytëzojmë rastin për të dalë përpara lojës dhe të zbulojmë saktësisht se kush është ky adoleshent i talentuar.

Josh Doig, Craig Conway
Josh Doig duke luajtur për Hibernian | Mark Runnacles / Getty Images

Skocia ka krijuar një zakon për të prodhuar mbrojtës të shkëlqyer të majtë, me E Liverpoolit Andy Robertson dhe E Arsenalit Kieran Tierney të dy shfaqin talentet e tyre në Premier League.

Dhe stili i lojës së Doig nuk është shumë i ndryshëm nga bashkatdhetarët e tij.

Vrapimet e tij të mprehta të mushkërive janë bërë një tipar i lojës së tij që kur doli në ekipin e parë të Hibs, ndërsa energjia e tij do të thotë se ai është i aftë të përfundojë detyrat e tij mbrojtëse së bashku me sigurimin e një dalje sulmuese.

Craig Wighton, Josh Doig
Doig kërcen në një sfidë ajrore | Ian MacNicol / Getty Images

Ndërsa Hibs nuk janë duke fërkuar duart e tyre me kënaqësi për faktin se ata mburren me një nga mbrojtësit e rinj më të talentuar në kampionat, fakti që ata shfrytëzuan rivalët e tyre lokalë për të bërë këtë është akoma më i mirë.

Doig nënshkroi për Hibs në 2019, por vetëm një herë ai ishte liruar nga rivalët e Edinburgut Hearts ndërsa ishte ende në shkollë.

Kjo mund të provojë të jetë krejt një gabim i shtrenjtë nga Jam Tarts.

Doig feston me Drey Wright
Doig feston me Drey Wright | Ian MacNicol / Getty Images

Ndërsa jemi në temën që ai është i shtrenjtë, vetëm cili është pozicioni i tij në Hibs?

Skuadra e Kryeministrisë Skoceze tashmë thuhet se ka vendosur çmimin e tyre të kërkuar për adoleshentin dhe në mënyrë të pabesueshme ata po kërkojnë vetëm 1 milion – – 1 milion £ për një adoleshent …kur e thoni me zë të lartë tingëllon shumë qesharake, por duke pasur parasysh çmimet e fryra në lojën moderne, për ne tingëllon si një pazar i vogël.

Doig ka akoma dy vjet e gjysmë nga kontrata e tij në Rrugën e Pashkëve, kështu që Hibs sigurisht nuk nxitojnë të shesin. Sidoqoftë, me çmimin e tyre të kërkuar tashmë të emëruar, tingëllon sikur ata do të ishin të gatshëm të ndahen në rast se ofrohen paratë e duhura.

Josh Doig, Matthew Kennedy
Doig në veprim kundër Aberdeen | Callum Landells / Getty Images

Kjo ndoshta nuk do të jetë shumë surprizë duke marrë parasysh se ai është vetëm mjaft i moshuar për të shkuar në dyqanin lokal dhe për të blerë një birrë (ne do të kishim thënë ‘shkoni në pub’ por, mirë, ju e dini …) por Roig është ende për të luajtur një sezon të plotë në fluturimin e lartë.

18-vjeçari kaloi sezonin e kaluar në huazim në skuadrën Skoceze League Two veshje Queen’s Park ku bëri shtatë paraqitje.

Duke qëndruar në Rrugën e Pashkëve këtë fushatë, jo vetëm që ai u dha debutimin e tij përsëri në gusht, ai gjithashtu ka arritur të çimentojë vendin e tij në XI startues, duke bërë 17 paraqitje në Premiership Skocez

Cameron Harper, Jeremie Frimpong, Josh Doig
Doig sfidat për një goditje me kokë kundër Celtic | Ian MacNicol / Getty Images

Nëse Doig vendos të zhvendoset në një nga behemoths sipërpërmendur duke ndjekur nënshkrimin e tij, koha e lojës pa dyshim që do të jetë e kufizuar në vitet e tij të para larg nga Hibernian, kështu që aftësia për të mbushur në pozicione të tjera se anija e tij natyrore e majtë do të vijë i dobishëm.

Adoleshenti e ka bërë pozicionin e mbrojtësit të majtë të tijin në Hibs duke filluar XI këtë sezon, por ai është gjithashtu i aftë të plotësojë mbrojtësin qendror kur është e nevojshme dhe ka luajtur atje në më shumë se një rast gjatë periudhës së huazimit në Queen’s Park.

Doig mori thirrjen e tij të parë ndërkombëtare në skuadrën e Skocisë Nën-18 në Shtator 2019.

Mbrojtësi i majtë i Hibs më pas u dha debutimin e tij ndërsa njerëzit e Billy Stark triumfuan 2-1 ndaj Paraguait, përvojë e cila pa dyshim do të provojë e paçmueshme nëse ai një ditë do të bëjë hapin në skuadrën e të moshuarve dhe të sfidojë Robertson dhe Tierney.

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu