Kiernan Dewsbury-Hall po shijon një fushatë të shkëlqyer, ashtu si klubi i tij mëmë, Leicester City.

Pas disa vitesh mbresëlënëse për ekipin nën-23 ​​të Foxes, mesfushori 22-vjeçar kaloi gjysmën e dytë të sezonit të kaluar në huazim në Blackpool. Magji i tij nga bregu i detit ishte produktiv dhe forma e tij për Luton ky term ka qenë edhe më i mirë.

Dewsbury-Hall ka qenë ylli shkëlqyes i sezonit të Hatters dhe madje flitej që ai të kujtohej nga klubi i tij prindëror. Pas një shfaqje tjetër mbresëlënëse për Luton gjatë humbjes së tyre në Kupën FA ndaj Chelsea, Këtu janë gjithçka që duhet të dini për perspektivën.

Nuk ka ndjenjë më të mirë për mbështetësit sesa një djalë vendas që detyrohet të hyjnë në ekipin e parë në klubin e tyre të fëmijërisë.

Kjo është duke u bërë gjithnjë e më e rrallë në epokën moderne, por një lojtar që mund të jetë në gjendje të pranojë këtë prirje është Dewsbury-Hall.

Lindur në Shepshed, Leicestershire, ai u bashkua me Dhelprat e moshës vetëm tetë dhe ka mbetur atje që nga ajo kohë. Ai fitoi çmimin e Zhvillimit të Lojtarit të Vitit të klubit gjatë fushatës 2018/2019 dhe duket se do të shfaqet dukshëm për Foxes sezonin e ardhshëm.

Kiernan Dewsbury-Hall
Dewsbury-Hall ka përjetuar fitore dhe humbje në dy paraqitjet e tij në Leicester | James Williamson – AMA / Getty Images

Edhe pse Dewsbury-Hall është ende për të bërë të tijat Premier League debutimin, ai ka paraqitur në disa gara filxhanësh për Dhelprat.

Paraqitja e tij e parë erdhi kundër Brentford në FA Cup të sezonit të kaluar. Zëvendësimi i golashënuesit Kelechi Iheanacho me 20 minuta të mbetura për të luajtur, ai ndihmoi Foxes të shikonin një fitore 1-0.

Dalja e tij e dytë nuk ishte aq e suksesshme. I tërhequr në një anë shumë të rrotulluar, ai kishte një ndikim nominal pasi skuadra e Brendan Rodgers u rrëzua nga Kupa EFL në duart e Arsenal përsëri në shtator. Menjëherë pas kësaj, ai u huazua në Kenilworth Road.

Nuk ka asnjë shans që ai të shtojë dy paraqitjet e tij këtë sezon. Edhe pse dëmtimi i fundit i Dennis Praet e ka lënë Leicester-in të shkurtër në mesfushë, Rodgers pranoi se klubi kishte humbur ndërprerjen për ta tërhequr atë nga Luton.

FBL-ENG-FACUP-CHELSEA-LUTON
Dewsbury-Hall luajti në humbjen e Luton FA Cup ndaj Chelsea | DANIEL LEAL-OLIVAS / Getty Images

Një mesfushor i mrekullueshëm teknik, Dewsbury-Hall tashmë ka demonstruar një shkathtësi të madhe gjatë karrierës së tij të shkurtër.

Gjatë kohës së tij me Blackpool ai kryesisht paraqitej si më i thellë i një mesfushë tre në 3-5-2 të Tangerines. Sidoqoftë, kjo është larg vargut të vetëm në harkun e tij.

Për Luton këtë sezon, Dewsbury-Hall ka luajtur kryesisht si pjesë e një pivoti të dyfishtë në një 4-2-3-1, me disa paraqitje në një rol më të zënë në mesfushë dhe si një numër dhjetë.

Ky fleksibilitet është dëshmi e lojës së tij të rrumbullakosur dhe gjithashtu sugjeron që e tij është jashtëzakonisht e ndjerë. Të dyja këto tipare do të jenë muzikë Leicester’s veshët

Që nga bashkimi me Luton në tetor., Ndikimi i Dewsbury-Hall ka qenë i konsiderueshëm. E drejta nga ndeshja e tij e parë për Hatters – një fitore 1-0 ndaj Sheffield Wednesday – ai ka qenë një startues automatik për Nathan Jones.

Jones është një tifoz i madh i lojtarit dhe përulësisht e vlerësoi veten për nënshkrimin e tij në një intervistë të fundit pas ndeshjes.

“Kush e rekrutoi atë? Rekrutim i shkëlqyeshëm. Kjo është gjithçka që mund të them,” i tha ai LutonSot.

Dewsbury-Hall është gjithashtu shumë i popullarizuar në mesin e shokëve të tij të skuadrës, me James Shea duke thënë: “Ai është mirë, apo jo, ai nuk është keq në futboll?”

“Ai ka qenë absolutisht klas që kur ka hyrë dhe mund të vazhdojë gjatë për të. Ai ka qenë një nga lojtarët tanë më të mirë këtë sezon, ai është i madh për ne, ne duhet ta mbajmë atë në formë, të kujdesemi për të”.

Harvey Barnes
Barnes përdori magjinë e tij të huazimit të Kampionatit për të hyrë në planet e Claude Puel dy vjet më parë | Pishinë / Getty Images

Pika fillestare e shndërrimit të Harvey Barnes në a Ylli i Premier League ishte një magji e frytshme huazimi në Kampionat me West Brom.

Dewsbury-Hall zbuloi kohët e fundit se ai gjithashtu shpresonte të përdorte kohën e tij në nivelin e dytë si një trampolinë për ekipin e parë në Leicester.

“Unë kam parë atë që bëri Harvey, duke kaluar sistemin e huazimit dhe duke ngjitur kampionatet,” i tha ai Luton Sot.

“Ai bëri një ndikim të vërtetë dhe tani të gjithë mund të shohin se çfarë po bën në Premier League, kështu që ky është një synim i madh për mua, dhe do të doja të shihja se unë mund të ndiqja të njëjtat gjurmë që ai ka shkuar”.

Kiernan Dewsbury-Hall
Ai është një lojtar i mirë për të pasur në FIFA | Naomi Baker / Getty Images

Nëse luani si një klub i Kampionatit si Luton, Dewsbury-Hall është një lojtar i dobishëm në FIFA.

Huamarrësi i Leicester fillon si 68 dhe ka potencialin të arrijë 76.

Kjo mund të duket modeste, por nëse ai vazhdon të bëjë përshtypje në jetën reale, ky numër me siguri do të rritet.

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu