Mbështetësit e Manchester United po përgatiten për një ndarje zemërthyer nga hajmali aktual i mesfushës Paul Pogba, por ka pak dritë në fund të këtij tuneli të errët – Djajtë e Kuq tashmë po rreshtojnë zëvendësimin e Francezit.

Moises Caicedo 19-vjeçar është duke u lidhur fort me një lëvizje në Old Trafford, pasi ata kërkojnë të luftojnë një konkurrencë të ashpër – përfshirë interesin nga West Ham United – për një nga starletat më premtuese të Amerikës së Jugut.

Moises Caicedo
Paul Pogba i ri? | Pishinë / Getty Images

Pasi u bashkua me Independiente del Valle në fillim të vitit, ai shpejt u zhvillua në një nga talentet e rinj më emocionues përreth; dhe Ed Woodward duket se mendon se është gati të bëhet lojtari i dytë ekuadorian që tërheq fanellën e kuqe, pas Antonio Valencia.

Por vetëm kush është Caicedo, dhe pse është ai shumë i informuar për një lëvizje në janar? Le të zhytemi në disa gjëra për të ditur rreth Moises.

Siç la të kuptohet më parë, Caicedo mund të jetë nënshkrimi zëvendësues për potencialisht largimin Pogba. Por a është ai një lojtar i ngjashëm me fituesin e Kupës së Botës? Epo, ai nuk do të ishte si një ndërrim i ngjashëm.

Adoleshenti filloi si një mesfushor mbajtës, duke përdorur shpejtësinë e tij nëpër fushë për të prishur lojën dhe për t’ua shpërndarë të tjerëve. Lehtësia e tij natyrale në mbledhjen e topit nga mbrojtja dhe pasimi i mençur midis vijave e pa atë të shtyrë në një rol më shumë kutia në boks, ku ai me të vërtetë ka arritur hapa të mëdhenj.

Pra, Pogba dhe N’Golo Kante u rrokullisën në një mbinjeri? Le të mos e godasim menjëherë atë presion të veçantë mbi shpatullat e tij të rinj, por ka një optimizëm në rritje se kushdo që do të rrëmbejë firmën e tij do të ketë një perlë të vërtetë në duar.

Caicedo është kafshuar nga gabimi fitues, dhe ai ka demonstruar dëshirën e tij për të arritur sukses në çdo nivel që nga mosha e hershme.

Ai fitoi Copa Mitad del Mundo me Independiente del Valle në nivelin e të rinjve, përpara se t’i kapte në fitore në finalen e Libertadores nën-20 kundër gjigandëve River Plate.

Këto arritje e shtynë atë në lojën profesionale si një adoleshent i butë, por ai ka vazhduar në rrugën e tij madhështore drejt lavdisë. A mund të qëllonte ai Njeriu Utd përsëri në ato ditë ngritje trofe?

Pavarësisht se ishte vetëm 19, Caicedo tashmë ka bërë 30 paraqitje për të moshuarit për Independiente del Valle, dhe rekordi i tij për ndikimin në lojëra është mjaft i frikshëm.

Ai ka shënuar gjashtë gola dhe ka dhënë dy asistime në atë kohë, duke përfshirë një mahnitje absolute për të cilën mund të mësoni më shumë pak më vonë. Rritja e tij nuk ka kaluar pa u vënë re as në nivelin ndërkombëtar.

Caicedo është njohur nga vendi i tij, duke bërë katër paraqitje për Ekuadorin, duke goditur tokën në lartësitë elitare të futbollit ndërkombëtar.

Ai ka shënuar një herë dhe ka shënuar tre asistime në ato ndeshje kualifikuese të Kupës së Botës, pasi Ekuadori synon të sigurojë një vend në turneun tjetër të madh. Goli i tij ndaj Uruguait gjithashtu e bëri atë shënuesin më të ri në historinë e Ekuadorit, kështu që ai ka një shije për thyerjen e rekordeve.

Nga një mesfushor mbajtës, tek kuti në kuti, te specialisti i distancave të gjata – fëmija ka shumë tela në harkun e tij. Caicedo ndezi CONMEBOL Libertadores 2020 me një djegie absolute për Independiente del Valle.

Duke marrë një top të zhurmshëm në mesfushë, ai e uli atë nën magjinë e tij, e zhvendosi atë në çizmën e tij të djathtë të preferuar dhe shpërtheu një rrufe përtej portierit të bllokuar.

Kështu që, ai ka treguar se mund të prodhojë në të dy skajet e fushës dhe mund ta bëjë atë në skenën më të madhe të të gjithë. Shtë e vështirë të argumentosh me talentin e tillë.

Pra, nuk është për t’u habitur që Caicedo është në majë të pozitës. Trajneri i tij, Miguel Angel Ramirez, i tha Marca që Ekuadoriani ‘e kupton lojën’ dhe vlerësoi ‘prekjen e tij të parë të shkëlqyeshme dhe kontrollin e mirë’.

“Moises e kupton lojën, ai është rritur shumë në kuptueshmërinë e tij që kur erdhi në ekipin e parë. Ai ka një prekje të shkëlqyeshme të parë dhe kontroll të mirë, i cili e ndihmon atë të mbajë lojën në lëvizje”.

Vetë lojtari është gjithashtu i vetëdijshëm për pritjet që lidhen me zhvillimin e tij, por ai është po aq kërkues sa kushdo tjetër. Në një intervistë me TV dixhital global, ai pranoi se dëshiron të konkurrojë ‘në elitën e futbollit botëror’ dhe e mëson lojën e tij nga Kante dhe Pogba.

“Sfida ime është një ditë të jem në elitën e futbollit botëror. Këtë ia kam propozuar vetes, ëndrra ime është të luaj në ligat e mëdha.

“Më pëlqen shumë loja e N’Golo Kante dhe Paul Pogba, mësoj shumë prej tyre sa herë që i shoh. Unë gjithmonë përpiqem të bëj atë që ata bëjnë, prandaj ata janë atje. ”

FBL-LIBERTADORES-FLAMENGO-DELVALLE
I pandalshëm | CARL DE SOUZA / Getty Images

Oh po, dhe plotëso atë, Caicedo ëndërron të luajë për Man Utd! Në të njëjtën intervistë me Global Digital TV, adoleshenti pranoi se ai kishte ambicie për të luajtur në fluturimin e lartë anglez, dhe ekipi i tij i preferuar janë Djajtë e Kuq.

“Premier League”, deklaroi ai, kur u pyet në cilën ligë do të donte të transferohej në veçanti. “Manchester United është klubi im i preferuar.”

Edhe Woodward nuk mund ta tall këtë, apo jo?

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu