Pas nëntë viteve të suksesit të padiskutueshëm, Celtic është rikthyer në tokë me një zhurmë këtë sezon, por të paktën ata po e trajtojnë atë me hijeshi dhe dekor.

prisni, rri, çfarë tha ai ?!

OK, zeroja të gjitha ato, sepse siç duket Neil Lennon ka humbur kokën përsëri dhe po hedh akuza të buta për hipokrizi ndaj kujtdo që do të dëgjojë.

Hoops janë nën zjarr aktualisht, nga tifozët e tyre për shkak të shfaqjeve të tyre në fushë, dhe nga të gjithë të tjerët, sepse ata fluturuan për në Dubai në kulmin e një pandemie, duke rezultuar në dy teste pozitive Covid të cilat detyruan gjysmën e parë -skuadra e ekipit në izolim.

Kryetari Peter Lawwell lëshoi ​​një ndjesë, por sepse me sa duket nuk ka asnjë komunikim midis departamenteve, Lennon shkoi në anën tjetër. Në një konferencë për shtyp shpërthyese të hënën, menaxheri u kthye për të gjithë brenda gjatësisë së krahut dhe ne kemi vendosur disa nga pikat kryesore nën mikroskop.

“Një tjetër lojtar është konsideruar pozitiv, është dikush që po izolon vetveten. Të gjithë janë negativë në dy lojtarë. Unë mendoj se kjo është e jashtëzakonshme dhe nxjerr ujin ashtu siç është përshkruar udhëtimi në lagje të caktuara të mediave ekspertë dhe nga zyrtarë të caktuar të qeverisë gjithashtu. “

Nga e para ishte e qartë që Lennon ishte gati për një shesh, dhe ai filloi të lirohej pasi një reporter ngriti çështjen që një lojtar i dytë brenda Kelt skuadra rezultoi pozitive për koronavirus.

Së pari: ‘të gjithë janë negativë … përveç dy lojtarëve’. Atëherë, nuk janë të gjithë, apo jo? Janë dy lojtarë. Dy njerëz që mund të sëmuren rëndë si pasojë e virusit ose ta kalojnë atë te dikush për të cilin mund të ketë pasoja shumë më të rrezikshme.

‘E shquar’ duket se pranon se gjithnjë kishte gjasa që dikush do të kapte Covid në Dubai.

Dhe ‘zyrtarët qeveritarë’ që ai duket se po bën një përpjekje janë të njëjtët zyrtarë qeveritarë që nënshkruan një përjashtim përsëri në nëntor që i lejoi ata të udhëtonin. E cila na sjell në vlerësimin tonë të dytë …

“Ne nuk abuzuam me asnjë” privilegj “, bëmë gjërat e duhura, ishim totalisht profesionistë”.

Jo vetëm që Celtic mund të stërvitet dhe të luajë ndeshje rregullisht, me një rutinë kryesisht të shqetësuar, por ata gjithashtu mund të nisen për në Dubai për një javë dhe më pas të mos përballen me pasoja në kthimin e tyre, edhe kur një lojtar zbulohet se ka kontraktuar COVID-19 në udhëtim.

Kjo është në thelb përkufizimi i privilegjit, Neil.

“Ne jemi mbajtur në një standard më të lartë se çdo klub tjetër, ka shpërthime në të gjithë vendin.

“Aston Villa është mbyllur, Raith Rovers, ata nuk kanë udhëtuar askund. Ne lehtë mund të kishim qëndruar këtu dhe të kishim një shpërthim, por për shkak se protokollet tona janë aq të mira, ne kemi mundur ta shuajmë atë.”

Një ‘standard më i lartë?’ Vërtet? Ligat e ulëta në Skoci janë shkurtuar plotësisht, ndërsa Kilmarnock dhe St Mirren kaluan javë të tëra duke apeluar zbritje të pikëve dhe gjobave pasi u gjetën në shkelje të rregullave Covid.

Celtic nuk është ndëshkuar fare.

Ai ka të drejtë që shpërthimet mund të ndodhin kudo, por shënjestrimi Vilë dhe Raith – dy skuadra që kanë jo përfitoi nga shansi për të fluturuar 3,500 milje në një kamp stërvitor – e humb plotësisht çështjen. Ai në thelb po argumenton që ekipet e tjera kanë pasur më shumë raste, kështu që ata duhet të marrin një goditje të lirë.

Sikur e gjithë gjëja është një lojë, dhe jo një çështje e mirëfilltë e jetës dhe vdekjes për mijëra njerëz lart e poshtë vendit.

“Më vjen keq që kemi humbur 13 lojtarë dhe tre anëtarë shumë të rëndësishëm të stafit, por kjo ishte diçka jashtë kontrollit tonë padyshim.”

Më vjen keq për pasojat e gjërave që kemi zgjedhur të bëjmë, por nuk ishte faji ynë.

“Ekziston një gjakderdhje atje për mua që të humbas punën time dhe ka pasur për një kohë të gjatë, por kjo është një lloj natyre e të qenit menaxher futbolli në këtë moshë.

Celtic është 21 pikë prapa Rangers (vetëm 12, nëse fitojnë të gjitha ndeshjet e tyre në dorë) dhe doli nga Evropa me dy ndeshje për të kursyer. Ata dolën nga Kupa Betfred në kohën e parë që kërkuan kundër Ross County dhe kanë fituar vetëm 53% të ndeshjeve të tyre këtë sezon – niveli më i ulët i fitoreve në këtë fazë të sezonit që kur Tony Mowbray u shkarkua.

Sigurisht, megjithatë, thirrjet për kokën e tij janë rezultat i një axhende diskriminuese mediatike, dhe jo vetëm i arsyes së shëndoshë.

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu