Dy gola nga Erling Haaland nuk llogariten për asgjë pasi skuadra e Edin Terzic u mund 4-2 nga Borussia Monchengladbach të Premten në mbrëmje

Marco Reus preu një figurë të irrituar të Premten në mbrëmje ndërsa përplasej Borussia Dortmundbrishtësia mbrojtëse në humbjen e tyre 4-2 në Borussia Monchengladbach.

Disa futboll të shkëlqyeshëm sulmues dhe dy përfundime të shkëlqyera nga Erling Haaland nuk llogariten për asgjë pasi Dortmund edhe një herë provoi arkitektët e rënies së tyre në Borussia-Park.

Gjërat mund të kishin qenë më keq me një hapës të hapur të Gladbach brenda minutës së parë të përjashtuar nga VAR, por Dortmund dukej i lëkundur në pjesën e pasme gjatë dhe parashikohej të dënohej nga pjesët e vendosura.

Nico Elvedi shënoi nga dy gjuajtje të lira, Ramy Bensabaini gjuajti në një fund të shkëlqyeshëm kaçurrelë dhe Marcus Thuram shënoi në kthimin e tij nga pezullimi.

Gladbach kaloi përpara Dortmund në të katërtin në Bundesliga tryezë Reus dhe skuadra e tij do ta përfundojnë fundjavën me 12 pikë prapa Bajerni i Mynihut nëse udhëheqësit mundin klubin e poshtëm Schalke te dielen.

“Nëse nuk i kthejmë gjërat, do të jetë e vështirë,” i tha një Reus dukshëm i bezdisur ZDF pas orarit të plotë.

“Janë gjithmonë të njëjtat gabime që ne bëjmë. Absolutisht qelbet! ”

Mats Hummels, tashmë një nga mbrojtësit më me përvojë në nivelin e lartë të lojës, nuk mund të mos pajtohej me vlerësimin e Reus.

“Standardet tona mbrojtëse janë një gjë shumë e madhe për ne,” i tha ai DAZN. “Ne nuk mund të kritikojmë asgjë për të njëjtën gjë.”

Që nga fillimi i 2021 me fitore mbrapa mbrapa Wolfsburg dhe RB Leipzig, Dortmund ka marrë vetëm një pikë nga tre ndeshjet e mëposhtme.

Menaxheri i përkohshëm Edin Terziç, në krye që kur Lucien Favre u shkarkua në Dhjetor, ishte i irrituar kur pa se skuadra e tij i bëri gjërat kaq të lehta për kundërshtarët e tyre në sulm pasi ata fillimisht ishin kthyer nga 1-0 poshtë për të kaluar në epërsi 2-1 në pjesën e parë.

“Përpjekja që duhej të bënim për të shënuar një gol ishte dukshëm më e lartë sesa ishte për Gladbach,” tha ai. “Tani kemi pësuar gola të thjeshtë në tre ndeshjet e fundit. Ashtë një turp dhe zhgënjyes hidhur kur luani një lojë të mirë sulmuese dhe më pas nuk mund ta përfundoni punën në mbrojtje ”.

Dortmund ka një javë për tu rigrupuar para ndeshjes së tyre të radhës, në shtëpi me Augsburg të shtunën tjetër. Një lojë kupë me Paderborn vijon përpara ndeshjeve të kampionatit kundër Freiburg dhe Hoffenheim, dhe një Liga e Kampioneve veprim kundër Sevilla me 17 Shkurt.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu