Tammy Abraham ka humbur një shans për të bërë përshtypje menaxherin e ri Thomas Tuchel pasi u dëmtua në përplasjen e Chelsea me Newcastle.

Sulmuesi i Anglisë u dha një fillim pas Tuchel ishte i impresionuar me paraqitjen e tij kundër Barnsley në FA Cup, por mbrëmja e tij zgjati vetëm 20 minuta.

Pasi u rrëzua me një problem në kyçin e këmbës, Abraham – shënuesi më i mirë i Chelsea këtë sezon me 12 gola – u trajtua në fushë por nuk mund të vazhdonte dhe u zëvendësua nga Olivier Giroud.

Çfarë ndodhi me Abrahamin në Stamford Bridge?

Abrahami ndoqi një top të mirë, por Jamaal Lascelles që tërhiqej u kthye për të bërë një ndërhyrje të shkëlqyer për të kursyer.

Duke bërë sfidën, Lascelles mori topin, por kapi Abrahamin me ndjekjen e tij.

Duke qenë në shtrirje, Abrahami ra me ngathtësi dhe menjëherë shtrëngoi kyçin e këmbës dhe dukej i dhembur.

Ai qëndroi poshtë për disa kohë para se të merrej në trajtim dhe në fund të fundit hobbling jashtë për t’u zëvendësuar nga Giroud.

Ashpërsia e dëmtimit nuk dihet ende.

Forma e Abrahamit

Sulmuesi mbajti vendin e tij në XI startues pasi shënoi golin e fitores kundër Barnsley javën e kaluar.

Por përveç golave ​​në kupë – ai shënoi një hat-trick kundër Luton – dollapi i tij ka qenë i zhveshur që kur shënoi tre gola në të dy anët e Krishtlindjeve.

Mungesa e tij do t’i japë një shans Giroud, por ai nuk është një opsion afatgjatë për Tuchel.

Lista e zënë ndeshjeve e Chelsea

Në atë sezon të kondensuar për shkak të fillimit të vonë, Chelsea ka një mori lojërash në horizont.

Blutë janë në javën e dytë të aksionit të Ligës së Kampionëve, kështu që përballen me Atletico Madrid në dy ndeshje në 23 Shkurt dhe 17 Mars. Ata gjithashtu kanë ndeshje të Premier League me Southampton dhe Manchester United para se Shkurti të përfundojë.

Leximi më tejSource link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu