Bayern Munich ka pranuar për herë të parë se po shikon me forcë nënshkrimin e mbrojtësit të RB Leipzig Dayot Upamecano këtë verë.

Mbrojtësi i fuqishëm francez është shfaqur si një nga pjesët e qendrës së shquar në botë.

Duke pasur parasysh performancat e tij në Bundesliga dhe Ligën e Kampionëve, është pak befasi të shohësh interes të fortë për blerjen e shërbimeve të tij.

Në të vërtetë, Upamecano ka qenë i lidhur fort me Manchester United dhe Liverpool.

United thuhet se ende po kërkon të shtrëngohet në pjesën e prapme dhe ende mund të synojë një mbrojtës të ri përpara një presioni për titullin.

Eric Bailly ka dalë mirë në lojërat e fundit përkrah Harry Maguire. Sidoqoftë, United është ende në kërkim të një qendre të mesme.

Liverpool, ndërkohë, ka qenë i shkurtër në mbulim pas dëmtimeve të Joe Gomez dhe Virgil van Dijk.

Një ekspert transferimesh tha fjalën e tij mbi interesin e tyre në fillim të kësaj jave dhe shpjegoi pse ai priste që United të nënshkruajë një marrëveshje.

Sidoqoftë, Bayern gjithashtu gjithmonë ka qenë në pritë dhe ata gjithashtu kanë qenë të lidhur fort. Me të vërtetë, një raport në fillim të këtij muaji përmendi mbajtësit e titullit të Bundesligës si favoritët për ta marrë atë.

Kontrata e 22-vjeçarit me RB Leipzig do të skadojë në 2023. Në verën e vitit 2021, një klauzolë në atë marrëveshje do të lejonte paditësit ta nënshkruanin atë për një tarifë prej 45 milion €.

Tani për herë të parë, Bayern Munich ka dalë i pastër në dëshirën e tij për të nënshkruar Upamecano.

Me Bayern vendosi të humbasë David Alaba si agjent i lirë, ekziston një hapësirë ​​e qartë për të plotësuar skuadrën e tyre.

Bayern tashmë ka kontaktuar me agjentin e mbrojtësit dhe vetë Leipzig për të bërë të ditur interesin e tyre. Për më tepër, raportet gjithashtu tregojnë se ata kanë kërkuar që Leipzig të informohet nëse një palë tjetër bën të ditur interesin e tyre.

Duke ardhur i pastër për herë të parë, shefi ekzekutiv Karl-Heinz Rummenigge e bëri të qartë dëshirën e tyre për ta nënshkruar atë.

CEO i Bayern deklaroi: “Ne sigurisht do të merremi me të, jo vetëm me këtë lojtar, por në parim me të gjitha pozitat ku duam dhe duhet të bëjmë diçka.”

I pyetur për një marrëveshje të mundshme transferimi, Rummenigge shtoi: “tooshtë shumë herët për diçka të tillë, ai është ende një lojtar i Leipzig të paktën deri në fund të sezonit.

“Por është e njohur se ai ka një klauzolë në kontratën e tij.”

Rummenigge, ndërkohë, ka hedhur poshtë pretendimet se klubi mund të përfitojë nga Leroy Sane për të financuar lëvizjen.

“Ai ka një kontratë pesë-vjeçare,” tha ai. “Kjo do të ishte e pakuptimtë. Ne kemi nevojë për këtë lloj lojtari.

“Sigurisht që ai do të qëndrojë me Bayern. Dhe jam i bindur: Ai do të jetë një sukses këtu. “


Abonohuni falas në gazetën ditore të TEAMtalk


Leipzig i gatshëm të shesë Upamecano

Leipzig, i cili aktualisht është i dyti në Bundesliga, kohët e fundit pranuan se ata janë të pafuqishëm për të mbajtur Upamecano këtë verë.

Dayot Upamecano TEAMtalk

Menaxheri Julian Nagelsmann u përball me humbjen e verës së sulmuesit të yjeve Timo Werner, i cili u bashkua me Chelsea për 47.5 milion. Upamecano mund të jetë njeriu i ardhshëm, me CEO Oliver Mintzlaff që shpjegon pozicionin e tij mbi transferimet.

“Ne kemi një skuadër që është shumë e gjerë për sa i përket cilësisë,” i tha ai SportBild. “Kështu që ne do të shesim performuesit më të mirë përsëri nëse ka kuptim financiar dhe ne mund ta përballojmë atë nga pikëpamja sportive.

“Kur mendoj për Werner, [Matheus] Cunha, [Naby] Keita ose [Diego] Demme, ne tashmë kemi bërë shumë para dhe ende kemi përparuar në aspektin e anës sportive “.

LEXO MË SHUMË: Rangnick beson se objektivi i Liverpool, Man Utd do të ishte një goditje në Bayern Munchen

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu