Boxing Day do të jetë përgjithmonë një ditë e kuqe e shkronjave në kalendarin e çdo tifozi futbolli, me një festë të lojës së bukur për t’u gërmuar në vijim të mbivlerësimit të Ditës së Krishtlindjeve.

Këtë vit mund të mos jetë krejt jini të njëjtë për shumë prej nesh, pasi jemi të detyruar ta shikojmë ekipin tonë të dashur nga komoditeti i shtëpisë tonë, në vend që t’i brohorisim ata nga tribunat.

Por kurrë mos ki frikë – ne duket se kemi kaluar pjesën më të mirë të një viti duke rikujtuar kohërat e mira, kështu që pse të mos kemi një udhëtim të fundit të vogël në korsinë e kujtesës ndërsa kujtojmë golat më të mëdhenj të ligës Premier nga Bonanza vjetore e Ditës së Boksit.

Boxing Day 2004 ishte sigurisht një ditë për të mbajtur mend Liverpool tifozë, ndërsa skuadra e tyre shkatërroi West Brom 5-0 në The Hawthorns.

John Arne Riise i vendosi ata në rrugën e tyre me një goditje të fuqishme të këmbës së majtë të markës tregtare, duke takuar topin në buzë të zonës ndërsa ai mundësonte përpjekjen e tij me saktësi të saktë në këndin e sipërm.

Fairshtë e drejtë të thuash që David Ginola nuk e bëri bëj gola të këqij, por ky ishte një sulmues edhe sipas standardeve të tij.

Njeriu i Tottenham mori topin në të djathtë para se të fillonte brenda me kërcënimin dhe hilen e tij të zakonshme, duke rënë një shpatull jo një herë, jo dy herë, por THRICE, para se të vendoste veten dhe të gjuante një makinë të pandalshme pas zhytjes së dëshpëruar të Alec Chamberlain.

Qëllimi vendosi Spurs në rrugën e tyre ndërsa ata regjistruan një fitore të rehatshme 4-0 ndaj Hornets, të cilët përfundimisht do të përfundonin pjesën e poshtme të Premier League.

Kolo Toure, Vassiriki Diaby, Bakari Sagna
Abou Diaby ndihmoi në përfundimin e një lëvizje të shkëlqyer të ekipit | Clive Mason / Getty Images

Shumë tifozë të Arsenalit (dhe asnjanës për këtë çështje) shpesh do të depozitohen lirikisht për lojtarin Abou Diaby që mund të ketë qenë, dhe qëllimi i tij në Villa Park në 2008 dëshmon se nuk janë gabim.

Francezi i prirur për dëmtime filloi një lëvizje të rrjedhshme të Gunners me një aftësi të shkëlqyeshme në gjysmën e tij përpara se t’i vinte topin Emmanuel Eboue. Mbrojtësi i djathtë shëtiti drejt zonës së penalltisë së Villa para se të rrëshqiste në Diaby, i cili tregoi gjithë gjakftohtësinë në botë për ta zhytur atë mbi Brad Friedel.

Steven Defour ishte diçka si një enigmë te Burnley. Belgu përfaqësoi një nënshkrim për skuadrën e sapo-promovuar në 2016, megjithatë ai dukej se u zhduk pas disa sezonesh në Turf Moor.

Sidoqoftë, ai i la ata me një goditje të mrekullueshme absolute për ta kujtuar atë, duke i rritur mysafirët 2-0 në Old Trafford në 2017 me një goditje të lirë të kushtueshme.

Skuadra e Sean Dyche në fund të fundit do të duronte një pasdite zhgënjyese, duke hedhur avantazhin me dy gola vonë dhe vetëm të kthehej në Lancashire me një pikë për të treguar për përpjekjet e tyre.

FBL-ENG-PR-HULL-MAN UTD
Rooney shënoi një ulëritës në Hull në 2013 | AFP / Getty Images

Rooney nuk kishte asnjë moment magji gjatë kohës së tij në Manchester United – mirë, për pjesën më të madhe gjithsesi.

Golashënuesi rekord i të gjitha kohërave të Anglisë dha një bukuri në Boxing Day 2013, duke kontrolluar topin me kofshën e tij përpara se të lëshonte një pirg në këndin e djathtë të sipërm, ndërsa njerëzit e David Moyes erdhën nga një gol për të shënuar një fitore 3-2 ndaj Byk.

Dhe mbi një ish-lojtar tjetër të United që dinte se ku ishte sirtari kryesor.

Cristiano Ronaldo prodhoi pjesën e tij të drejtë të gjuajtjeve mahnitëse të lira në gjashtë vitet e tij në Old Trafford, dhe Sunderland ishte në pritje të një prej tyre në 2007 ndërsa ai mundësoi shtëpinë një makinë të pandalshme nga buza e zonës së penalltisë.

Njerëzit e Sir Alex Ferguson mbaruan fituesit 4-0 në Stadiumin e Dritës në një punë të rehatshme pasdite në veri-lindje.

Andy Cole i Blackburn Rovers dhe Stephane Henchoz i Liverpool
Andy Cole sfidon Stephane Henchoz të Liverpool | Gary M. Prior / Getty Images

Një karrierë e shkëlqyeshme para transferimit të tij në Blackburn Rovers do të thotë që magjia e Andy Cole në Ewood Park përmendet rrallë, megjithëse 37 gola në dy vitet e tij e gjysmë në Lancashire është një kthim i mirë.

Kënaqësia në fytyrën e ish-burrit të Manchester United ishte e qartë për të gjithë kur ai heshti turmën e Anfield në Boxing Day 2002, duke kontrolluar topin në gjoksin e tij para se të qëllonte pas Chris Kirkland në skajin e Kop.

Greva ishte e mjaftueshme për të siguruar një pikë të çmuar për vizitorët, duke anuluar golin e hershëm të John Arne Riise.

Për të gjitha makineritë e shënimit të golave ​​në listën tonë, Cuco Martina sigurisht nuk është një njeri që do të shoqërohesh me gola, por ai prodhoi një goditje të mrekullueshme për të vendosur Southampton përpara ndaj Arsenalit në 2015.

Përpjekja e tij e shkëlqyeshme me pjesën e jashtme të çizmës së tij të djathtë është një nga golat më të këndshëm estetikisht që ka gjasa të shihni, dhe i dha ekipit të tij epërsinë në përplasjen 4-0 ndaj burrave të Arsene Wenger.

Ju mund të shkruani momentet kryesore të kohës së Henrikh Mkhitaran në Manchester United në pjesën e pasme të një pulle postare, megjithëse kjo padyshim që do të ishte në krye të listës.

Goditja e pabesueshme e akrepit e përfaqësuesit të Armenisë vendosi përplasjen e United me Sunderland si një garë, pasi Djajtë e Kuq morën një epërsi prej tre golash dhe siguruan të tre pikët në proces në Ditën e Boksit 2016.

Dhe së fundmi, goli ynë numër një i Boxing Day në historinë e Premier League.

Trevor Sinclair nuk ishte një mesfushor me 20 gola në sezon, por kur doli me një gol ai tentoi t’i bënte ata të veçantë, dhe kjo përpjekje në 2001 nuk ishte ndryshe.

Përpjekja akrobatike e njeriut të West Ham duket se i befasoi të gjithë – përfshirë portierin e Derby, Mart Poom – pasi ai ndihmoi Hammers të regjistronin një fitore prekëse 4-0 ndaj Rams.

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu