Një përfundim i hershëm i Richarlison ishte i mjaftueshëm për të parë Everton në fitoren e tyre të 13-të në sezonin e ligës, duke parë një veshje të ngushtë të Southampton të hënën në mbrëmje.

Toffees nuk kishin fituar në tokën e tyre në Premier League që nga 19 Dhjetori para ndeshjes.

Fraser Forster, i cili filloi sezonin e tij të dytë në Premier League, u thirr në veprim për herë të parë pas gjashtë minutash. Përfaqësuesi i Anglisë bëri mirë që grushtoi topin larg Dominic Calvert-Lewin por nuk ishte aq me fat pak minuta më vonë.

Goditja e sulmuesit nga një top i gjatë drejt Gylfi Sigurdsson lejoi që Islanda të rrëshqiste me qetësi Richarlison. Braziliani rrumbullakosi Forsterin dhe çau shtëpinë për të marrë gjakun e parë në nëntë minuta.

Southampton luajti një mbrojtje të guximshme, por të guximshme gjatë gjithë lojës. Everton mendoi se ata kishin kapur një sekondë në minutën e 25-të kur një provë me zgjuarsi nga një goditje e lirë përfundoi me Michael Keane që goditi pjesën e pasme të rrjetës.

Michael Keane

Sidoqoftë, mbrojtja e Shenjtorëve ishte mbajtur e vendosur dhe goli u përjashtua për jashtë loje. Vizitorët arritën të kapnin kundërshtarët e tyre jashtë loje shpesh gjatë gjithë pjesës, falë vijës së ngushtë të tyre.

Che Adams goditi një penallti të dënuar nga arbitri Martin Atkinson sekonda nga pjesa e parë në atë që ishte shansi më i dukshëm i Southampton për 45 minutat e para.

Pas pushimit Everton doli përsëri më i fortë, Southampton vetëm për të arritur të përmbajë kërcënimin e nikoqirëve.

Një gjysmë ore e parë kryesisht e paqartë e periudhës së dytë u theksua nga thirrja e penalltisë së Lucas Digne duke u hedhur poshtë nga Atkinson.

Michael Keane drejtoi një kokë të gjerë menjëherë pas shënimit të orës për të dërguar një tjetër shenjë paralajmëruese te Shenjtorët pa frymëzim.


Abonohuni falas në gazetën ditore të TEAMtalk


Puntatë e Hasenhuttl

Ralph Hasenhuttl

Mohammed Salisu goditi me kokë përpjekjen e tij jashtë portës në 63 minuta. Menaxheri i Southampton, Ralph Hasenhuttl më pas e përfundoi natën e tij herët, duke zëvendësuar mbrojtësin për Nathan Tella më sulmues.

Pas kalimit, Everton vazhdoi të shtypte, por vizitorët arritën të siguronin më shumë kërcënime të treta të fundit.

Sidoqoftë, përkundër Danny Ings dhe Moussa Djenepo që grumbulluan përpjekje të forta drejt portës, Southampton nuk arriti të siguronte një goditje në portë deri në minutën e 89-të.

Kjo erdhi në formën e një trajtimi të dobët të topit në kutinë e Everton. Jordan Pickford duhej të ndëshkonte keq-mbajtjen e tij duke bllokuar një përpjekje të shënuar për Jannik Vestergaard në rastin më të mirë të ekipit vizitues.

Pickford më pas paraqiti një mundësi tjetër të vonë për kundërshtarët e tij, por përpjekja e Ings u bllokua nga Allan.

Shenjtorët do ta përfundonin ndeshjen me dhjetë burra ndërsa Djenepo doli nga fusha me një lëndim. Sulmuesi i krahut dukej në siklet kur u largua.

Southampton tashmë kanë një numër të lojtarëve kryesorë të dëmtuar dhe humbja tani do të thotë se ata kalojnë nëntë ndeshje pa fitore.

Ata do të shikojnë mbi supe në 14, vetëm gjashtë pikë larg zonës së rënies.

Ndërkohë Everton shkon në nivel me Liverpool, vetëm në vendin e 7-të me gola diferencën.

Një fitore për ta në lojën e tyre në dorë do t’i shihte ata të kapërcenin rivalët e tyre të harkut.

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu