Patrick Bamford shënoi golin e tij të 100-të në karrierë ndërsa Leeds u zhvendos në 10 të parët e Premier League pas një fitore të rehatshme 2-0 ndaj Crystal Palace në Elland Road.

Jack Harrison i dha ekipin vendas fillimin e përsosur me një goditje të hershme të devijuar, para se Bamford të shënojë nga një distancë e afërt në periudhën e dytë për një skuadër dominuese të Leeds.

Njerëzit e Marcelo Bielsa filluan fillimin e përsosur me vetëm tre minuta në orë.

Pastrimi i dobët i Tyrick Mitchell ra te Harrison në buzë të zonës dhe ndërsa anësori goditi mirë përpjekjen e tij, ai mori një devijim nga rrëshqitësi Gary Cahill dhe fluturoi para Vicente Guaita në portën e Palace.

Ishte pothuajse dy me 10 minuta në orë kur Guaita u detyrua të hiqte me kokë një top me kokë të Bamford.

Burrat e Bielsa’a ishin mjaft të mirë dhe Bamford shpërdoroi një shans të madh për të dyfishuar avantazhin e tyre kur ai flakëroi me vetëm Guaita për të mposhtur.

Pascal Struijk më pas humbi dy mundësi me kokë para pushimit, e dyta nga të cilat duhej të kishte shënuar me të vërtetë.

Një krosim i shkëlqyeshëm i Kalvin Phillips në shtyllën e pasme e gjeti mbrojtësin e madh të pa shënuar, por ai e dërgoi përpjekjen e tij jashtë kuadratit.

Roy Hodgson bëri një ndryshim në pushim kur solli Andros Townsend më sulmues për Patrick van Aanholt.

Palace ishte skuadra më e mirë në fazat e hershme të pjesës së dytë, por ishte Leeds ai që goditi përsëri i pari.

100 deri për Bamford

Shtypja e fortë e pa Pallatin të humbte zotërimin në mesfushë para se goditja e ashpër e Raphina të shpëtonte me një dorë nga Guaita. Sidoqoftë, Bamford ishte gati për të goditur topin në kërcim për të sjellë një shekull golash në karrierë.

Bamford pati një mundësi tjetër momente më vonë, por goditi me kokë krosimin e Luke Ayling drejt në Guaita.

Palace humbi një shans të shkëlqyeshëm për të tërhequr golin kur Eberechi Eze flakëroi mbi bar pas një pune të mirë nga Michy Batshuayi.

Në skajin tjetër Guaita duhej të ishte në majë të gishtave për të mbajtur larg goditjen e Stuart Dallas me rreze të largët.

Harrison ishte i pafat që të mos shtonte të dytin e tij të lojës kur vrapoi në zonë para se të bënte përpjekje kundër shiritit.

Leeds pësoi një goditje vonë kur Kalvin Phillips çaloi nga një dëmtim që mori në fillim të pjesës.

Përndryshe ishte një natë e mirë për njerëzit e Bielsa, pasi ata u ngjitën në top 10. Pallati mbetet i 13-ti pas një shfaqje kryesisht pa dhëmbë.

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu