Sergio Aguero dhe Gabriel Jesus humbën të dy të shtunën fitoren 1-0 të Southampton, por trajneri nuk pret përforcime

Pep Guardiola nuk pret të sjellë një sulmues të ri gjatë afatit kalimtar të janarit, pavarësisht Manchester Cityproblemet e shënimit të golave.

City ka shënuar vetëm 19 gola nga 13 ndeshjet e tyre në Premier League, 18 më pak se në të njëjtën fazë sezonin e kaluar.

Golashënuesi më i mirë i klubit ndonjëherë Sergio Aguero ka humbur pjesën më të madhe të sezonit ndërsa shërohet nga operacioni në gju ndërsa Gabriel Jesus gjithashtu mungonte nga fitorja 1-0 ndaj Southampton të shtunën.

Por i pyetur në lidhje me mundësinë e nënshkrimit të një sulmuesi, Guardiola tha: “Jo nuk mendoj kështu. Situata ekonomike ekonomike është ajo që është. Të gjithë klubet luftojnë dhe ne nuk jemi përjashtim.”

Guardiola është i irrituar nga mungesa e golave ​​por beson se City do të fillojë të shënojë rregullisht përsëri siç kanë gjatë gjithë kohës së tij në Etihad Stadium.

“Nuk është një mungesë e ritmit – është një mungesë e vrullit për të shënuar gola,” shtoi ai. “Ata bëjnë situata të mira, nuk është ritëm, është moment.

“Qëllimet janë diçka e veçantë, është një prekje dhe një rrjedhë dhe tani nuk e kemi atë.

“Në të njëjtën kohë do t’i afrohemi më shumë duke fituar ndeshje dhe kjo është arsyeja pse [Saturday] ishte kaq e rëndësishme “.

Problemet e shënimit të qytetit janë kompensuar nga një mbrojtje më e fortë, pasi skuadra e Guardiola ka pranuar vetëm një herë në tetë ligat e tyre të fundit Premier Liga e Kampioneve ndeshje.

Nënshkrimi i verës Ruben Dias ka ndihmuar në mbrojtjen e mbrojtjes ndërsa John Stones ka rizbuluar formën e tij më të mirë që nga rivendosja e tij në ekipin e parë.

“Incredibleshtë e pabesueshme, kjo është mënyra se si ne mund të jemi akoma atje, duke trokitur në derën e ekipeve mbi ne, të punojmë shumë dhe të jemi solide,” tha Guardiola.

“Ruben na ka ndihmuar shumë që kur erdhi. Ai është vendosur mirë me John. Ne kemi nevojë për të.

“Për të qenë kaq i qëndrueshëm dhe duke pritur njerëzit përpara dhe një ditë mbase do të jemi të freskët për të shënuar gola.”

Dias ka shtuar lidershipin në një mbrojtje që luftonte sezonin e kaluar, por Guardiola bëri krahasime me ish-kapitenin dhe legjendën e klubit Vincent Kompany.

“Ai është gjithmonë i përqendruar. Ai është në gjendje të drejtojë linjën, të njëjtën gjë me John,” tha ai. “Kjo është arsyeja pse klubi ynë bleu një lojtar të jashtëzakonshëm, veçanërisht për personalitetin e tij. Ju duhet të ndërtoni diçka prej tyre.

“Vincent është i pazëvendësueshëm – ai ishte 10 vjeç këtu. Kur u takova me të ai ishte ndoshta 31 vjeç dhe Ruben është 22 ose 23.

“Importantshtë e rëndësishme të blini lojtarë që mund t’ju ndihmojnë për shumë vite dhe ne jemi shumë të sigurt se ai do të na japë momente të mëdha.”Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu