Mbrojtësi ka qenë i lidhur me një lëvizje në gjigandët spanjollë, dhe menaxheri i tij beson se ai është vendosur për largim

Pep Guardiola pranoi se Eric Garcia mund të largohej Manchester City këtë verë pasi menaxheri tha se ai nuk pret që mbrojtësi të nënshkruajë një kontratë të re me klubin.

Garcia është lidhur shumë me të Barcelona për muaj, dhe qendërmbrojtësi spanjoll ka arritur një marrëveshje në lidhje me kushtet personale me klubin katalanas, Goal mund të konfirmojë.

Çdo lëvizje për Garcia do të vonohet nga zgjedhja e Barcelonës, megjithatë, me kandidatët presidencialë të klubit të vendosur të takohen të Dielën për të diskutuar një lëvizje të mundshme.

Barca do të ofrojë vetëm 5 milion € (4.4 milion 6/6 milion dollarë) për Garcia, kontrata e të cilit me City mbaron në verë, edhe pse City shpresonte të merrte një tarifë më të madhe për një lojtar i cili ka qenë në klub që nga viti 2017.

Dhe, kur u pyet për interesimin e Barcës në mbrojtës, Guardiola zbuloi se ai nuk pret që Garcia të qëndrojë në Manchester pas skadimit të kontratës së tij.

“Jam shumë i sigurt se ai do të largohet në fund të sezonit,” tha ai. “Dhe [whether he leaves] tani në këtë afat transferimi do të varet nga klubet. Ne do të shohim deri në fund të dritares së transferimit. “

Garcia është paraqitur vetëm tetë herë këtë sezon, pasi ka luftuar si lëndimet ashtu edhe një test pozitiv të koronavirusit gjatë gjithë gjysmës së parë të fushatës.

Sidoqoftë, Garcia, Aymeric Laporte dhe Ferran Torres së fundmi janë rikthyer në gjendje të plotë fizike, duke paraqitur në një fitore 3-1 ndaj Cheltenham Town në Kupa FA.

Me Nathan Ake dhe Kevin De Bruyne ndër dëmtimet aktuale në Etihad, Guardiola ishte i lumtur për të mirëpritur Garcia, Laporte dhe Torres përsëri në skuadër ndërsa Manchester City vendosi përsëri shikimet e tyre në argjendtë.

“Unë do të shoh javën e ardhshme, por dy lojtarë të rëndësishëm janë kthyer për të garuar me ata të tjerë,” tha ai kur u pyet nëse Laporte dhe Torres do të jenë të gatshëm për të luajtur kundër West Brom këtë javë.

“Ne ishim me fat që mbijetuam këtë periudhë me vetëm dy qendërmbrojtës dhe ne fitojmë 10 me radhë, por është shumë e rëndësishme që kemi Aymeric, Ferran, Eric dhe shpresojmë Nathan së shpejti.

“Ne kemi nevojë për të gjithë për sasinë e lojërave. Do të thotë që ne mund të rrotullojmë lojtarë të rëndësishëm dhe është kaq e rëndësishme që ata u kthyen dhe luajtën kaq mirë. ”

Manchester City, i cili ulet dy pikë prapa rivalëve Manchester United me një lojë në dorë, do të përballet me West Brom të Martën përpara se të presë Sheffield United të shtunënSource link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu