Sulmuesi argjentinas ka shtuar shërimin e tij pasi dëmtimet dhe sëmundjet e kanë penguar seriozisht sezonin e tij

Sergio Aguero ka rritur shërimin e tij por nuk do të jetë gati të përballet me Swansea City në raundin e pestë të Kupës FA të Mërkurën në mbrëmje.

Sulmuesi i Manchester City u kthye në stërvitje këtë javë dhe ka filluar punën me ekipin e parë pas rikuperimit nga koronavirusi.

Por 32-vjeçari nuk ka filluar një ndeshje që nga tetori dhe duhet të rikuperojë gjendjen e tij para se të rikthehet në krah.

Çfarë është thënë?

“Dje, ai stërviti 10, 15 minuta me grupin dhe pasi u stërvit veçmas i vetëm,” tha Pep Guardiola në konferencën e tij për shtyp para ndeshjes. “Ditë për ditë ai po ndihet më mirë”.

I pyetur nëse ishte gati të kthehej, ai shtoi: “Jo akoma”.

Për të luajtur pa sulmues, Guardiola tha: “Kur nuk luajmë me një qendërsulmues tipik, njerëzit mund të lëvizin pak më shumë, por duhet të arrijmë në hapësirë.

“Ne pamë në ndeshjen kundër Liverpool, katër ose pesë lojtarë ishin brenda zonës. Çdo lojë është e ndryshme.

“Ne po shohim përpara, edhe Gabriel [Jesus], ai po bie, duke u përmirësuar në pozicionin e tij duke mos luajtur si një lojtar që mund ta lidhësh dhe sulmuesi thjesht është atje.

“Unë nuk jam një tifoz i madh i kësaj, unë preferoj të lëviz prapa kësaj pozite dhe ne kemi disa lojtarë që mund ta bëjnë atë.”

Pamja më e madhe

Sezoni i hershëm i Aguero u vonua nga një rikuperim nga operacioni i gjurit dhe një pengesë në kërcell menjëherë pas kthimit të tij.

Ai ishte vendosur të fillonte ndeshjen e raundit të tretë të Kupës FA me Birmingham City por ishte i detyruar të vetë-izolohet pasi të ketë rënë në kontakt të ngushtë me dikë që kishte rezultuar pozitiv për Covid-19.

Ai pastaj u mor vetë me virusin dhe kishte simptoma, që do të thotë se ai nuk ka qenë në aksionin e ekipit të parë që nga një paraqitje e vonuar kundër Chelsea më 3 janar.

Cila do të jetë skuadra e Man City kundër Swansea?

Pavarësisht nga luftimet në katër fronte, Guardiola është vendosur të përcaktojë një skuadër të fortë kundër kundërshtarëve të Kampionatit.

Shefi i Cityt nuk raportoi ndonjë dëmtim të ri nga fitorja 4-1 ndaj Liverpool por lojtarët e Akademisë Tommy Doyle, Claudio Gomes dhe Adrian Bernabe ka të ngjarë të bashkohen me skuadrën.

Kjo gjithashtu do t’u japë një mundësi atyre që nuk filluan në Anfield por po luftojnë për vendin e tyre, të tilla si Aymeric Laporte dhe Benjamin Mendy.

Leximi më tejSource link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu