Menaxheri spanjoll bëri shaka për vrapimin e fundit të skuadrës së tij në 19 ndeshje, duke qëlluar nën kritikët e ekipit të tij

Pep Guardiola me shaka tha se paratë janë arsyeja më e madhe pas suksesit të Manchester City ndërsa klubi vazhdoi drejtimin e tyre të pamposhtur.

Me fitoren e së mërkurës ndaj Borussia Monchengladbach, City ka fituar 19 ndeshje në të gjitha garat.

Falë drejtimit të tyre të fundit, Guardiola dhe bashkëpunimi. aktualisht janë në krye të Premier League dhe, falë një fitore 2-0 të Mërkurën, janë një hap më afër një vendi në çerekfinalet e Ligës së Kampionëve.

Çfarë kishte për të thënë Guardiola?

“Ne kemi shumë para për të blerë shumë lojtarë të pabesueshëm,” tha Guardiola në konferencën e tij për shtyp pas ndeshjes kur u pyet se si skuadra e tij ka fituar 19 me radhë.

Ai shtoi: “trueshtë e vërtetë. Pa lojtarë me cilësi të mirë, ne nuk mund ta bëjmë atë. Njerëzimi i këtij grupi, lojtarët janë fantastikë dhe kanë një marrëdhënie të pabesueshme. Ata luajnë çdo ndeshje për të menduar se vetëm fitojnë atë lojë.

“Sot, shijojeni natën dhe më pas mendoni për West Ham. Kur njerëzit flasin për ndeshjen e dytë, ndeshja e dytë bëhet për tre javë, kështu që tani objektivi tjetër është West Ham. Kjo është e gjitha për të cilën jam shqetësuar.”

Sa para ka shpenzuar Qyteti?

Gjatë 20 viteve të fundit, Manchester City ka shpenzuar gati 2 miliardë funte (2.8 miliardë dollarë) pasi klubi u zhvendos në pretendentë shumëvjeçarë si në skenën e brendshme ashtu edhe në atë evropiane.

Klubi ka shpenzuar mbi 500 milion £ (707 milion dollarë) që kur Guardiola mori drejtimin në 2016, duke sjellë lojtarë si Ilkay Gundogan, Gabriel Jesus, Leroy Sane, Bernardo Silva dhe RIyad Mahrez.

Sidoqoftë, rregullimi më i madh i klubit ka ardhur në mbrojtje që nga ardhja e Spanjollit, me Manchester City që solli Kyle Walker, Aymeric Laporte, John Stones, Ruben Dias, Joao Cancelo, Nathan Ake dhe Benjamin Mendy në vitet e fundit.

Çfarë është më tej për Manchester City?

Manchester City mbetet udhëheqësi i Ligës Premier, pasi ka grumbulluar një epërsi prej 10 pikësh ndaj Manchester United të vendit të dytë.

Tjetra është një përplasje me West Ham të Shtunën para një takimi me Wolves të Martën.

Në 7 Mars, sidoqoftë, Manchester City do të përballet me një nga ndeshjet më të rëndësishme të sezonit të tyre pasi ata mirëpresin Manchester United në Etihad.

Leximi më tejSource link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu