Udhëheqësit e Premier League kanë pësuar nëntë gola më pak se çdo ekip tjetër, me nënshkrimin e tyre të verës që ka një ndikim të madh

Pep Guardiola ka shpjeguar arsyet pas rekordit të shkëlqyeshëm mbrojtës të Manchester Cityt këtë sezon dhe përshëndeti ndikimin e Ruben Dias te shokët e tij të skuadrës.

Me vetëm 13 gola të pësuar në 21 ndeshje, City ka deri tani rekordin më të mirë në Premier League deri më tani këtë sezon. Arsenal dhe Tottenham janë më të mirët e radhës me 22 gola të pësuar.

Isshtë një përmirësim i dukshëm nga sezoni i kaluar, kur mbrojtja poroze e City kontribuoi në dorëzimin e tyre të titullit të kampionatit te Liverpool.

Dias, sjellë nga Benfica në një marrëveshje 62 milion £ (79 milion dollarë) gjatë verës, ka bëri krahasime me Virgil van Dijk për efektin e tij transformues në mbrojtjen e City, dhe Guardiola beson se është komunikimi dhe leximi i tij i lojës të cilat kanë provuar atributet e tij më të mëdha.

“Në thelb, ai flet me ta gjatë lojës,” i tha Guardiola Sky Sports. “Ai parashikon. Ai nuk e luan lojën për vete; ai shikon se çfarë ndodh para tij dhe pas tij.”

Përkundër përsosmërisë së City në anën e pasme, Guardiola thotë se rekordi i mirë i ekipit të tij në pjesën e prapme është duke u përmirësuar në të gjithë fushën.

City u përpoq të ruante formën e tyre më të mirë vitin e kaluar, por, pasi grumbulloi fitore në fillim të këtij sezoni, ata tani duken afër më të mirës së tyre perandorake.

Edhe me yjet Kevin De Bruyne dhe Sergio Aguero jashtë ekipit, City ka fituar një rekord klubi 13 ndeshje radhazi në të gjitha garat, duke pësuar vetëm tre gola.

“Arsyeja pse [our defensive record is so good] është sepse 67 përqind të kohës kemi topin, “shpjegoi Guardiola.

“Kjo është arsyeja kryesore. Arsyeja kryesore është që ne kemi topin. Nëse e keni topin sa më shumë që të jetë e mundur, kundërshtari nuk e ka topin.

“Sigurisht, kundërshtari mund të shënojë nga pjesët e vendosura ose një kundërsulm, por sa më shumë që keni topin, aq më shumë shanse do të keni për të shënuar një gol. Kjo është arsyeja pse.

“Ndoshta një ditë ata do të ndryshojnë rregullat, por unë mendoj se për të shënuar një gol ju duhet topi.

“Ju nuk mund të fitoni tituj, veçanërisht Premier League dhe Bundesliga, nëse pranoni shumë gola. Sezonin e kaluar kemi pësuar më shumë se zakonisht dhe nuk jemi përshtatur mirë me disa gjëra. Por nëse shikoni golat që kemi pësuar në të gjitha vitet tona këtu në Manchester, në Mynih, në Barcelona, ​​ishte gjithmonë pak. Pak, pak, pak.

“Dhe ne e bëmë atë duke luajtur 50 ose 60 metra para portës sonë, dhe gjithmonë ishim të qëndrueshëm në mbrojtje. Absolutisht, unë nuk dua të pranoj gola. Dhe unë dua të shënoj shumë. Kjo është ajo për të cilën po punojmë me të mirë lojtarë cilësorë që duan të kenë topin “.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu