Shefi i Man City, Pep Guardiola përshëndeti një arritje të veçantë që skuadra e tij ka arritur, por pranoi një ‘luftë’ që skuadra e tij po përjeton këtë sezon.

Njeriu Qytet kaluan në një fitore 4-1 ndaj Arsenal për të rezervuar vendin e tyre në gjysmëfinalet e Kupës EFL.

Palët shkuan në nivelin e pushimit, por një performancë e fortë në pjesën e dytë provoi shumë për të pritur për nikoqirët.

Duke folur për Sky Sports pas ndeshjes, Guardiola tha: “Të dy ekipet duhet të shënojnë gola, ne shënojmë katër.

“Ne e ndryshuam formacionin, ata shënuan një gol të mirë, pas pjesës së dytë kemi më shumë rrjedhshmëri. Goli i dytë u ndihmua, i treti ndoshta jashtë loje, kështu që bën ndryshimin. Pas 3-1 është një lojë krejt tjetër.

“Ne vendosim një lojtar tjetër në pozicionin që mund ta bëjmë të rrezikshëm. Ne shënojmë një gol, kemi pasur një moment të mirë, nuk kemi vuajtur dhe ata nuk mund të bënin pasime me radhë, por ata ndryshuan, shtypën më mirë. Pjesa e dytë u rregulluam dhe ishim pak më komode.

RAPORTI I PLOT I NDESHJES: Foden drejton akuzën e Man City pasi Arsenali i pafat është futur në shpatë

“Dy apo tre vitet e fundit kemi shënuar shumë gola dhe këtë vit ne luftojmë, por sigurisht që golat janë të rëndësishëm.

“Goodshtë mirë për ritmin për lojtarët që nuk kanë luajtur. Për katër vjet me radhë jemi në gjysmëfinale që është një arritje e mirë në këtë garë. ”

Në lidhje me betejat e Mikel Arteta – ish ndihmës traineri i tij – Guardiola tha: “Unë nuk fola me të. Çfarë mund të them, të gjithë e dinë se ne gjykohemi sipas rezultateve. Ai mund të mbrojë veten në mënyrë të përsosur.

“Kam punuar me të, nuk mund të kemi pasur suksesin tonë pa të. Ai është një menaxher i pabesueshëm. Unë i di propozimet e tij dhe çfarë do të bëjë. As edhe pak rezultate të këqija nuk do të ndryshojnë mendimin tim. ”

Mahrez “befasuar” nga homologu i tij i Arsenalit

Mahrez.Man_.City_.TEAMtalk

Riyad Mahrez rivendosi epërsinë e Man City në fillim të pjesës së dytë pasi goditja e tij e lirë në një farë mënyre shtrydhi portierin e Arsenalit.

Duke reflektuar mbi performancën, anësori algjerian tha: “Ishte një paraqitje solide. Ne filluam mirë dhe pastaj ata barazojnë. Ne patëm fat me goditjen e lirë dhe më pas morëm edhe të tretin dhe më pas ishte më e lehtë për ne.

“Ne nuk mund të dominojmë gjithmonë në çdo lojë. Ata mund të shënojnë në çdo kohë, por në pjesën e dytë ne shënuam pjesën e dytë dhe të tretë dhe e bëmë më të lehtë për ne.

“Unë isha i befasuar nga pozicioni i [Alex Runarsson]. Ai ishte aq afër postimit dhe për fat të mirë nuk e kapi atë siç duhet dhe kjo ishte mirë për ne.

“Ne kemi qenë duke luftuar, por është futboll. Nuk është gjithmonë e lehtë të shënosh katër ose pesë gola. Sot ne shënojmë katër gola dhe ishte një paraqitje solide. ”





Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu