Pep Guardiola tha se fitorja 1-0 ndaj Arsenal ishte po aq e kënaqshme sa disa nga fitoret më të mëdha të Manchester Cityt këtë sezon.

City vazhdoi formën e tyre të jashtëzakonshme duke kapur të tre pikët kundër Arsenalit falë një goli të hershëm Raheem Sterling.

Sterling u drejtua me një kros nga Riyad Mahrez për të thyer bllokimin brenda dy minutash. Sidoqoftë, përkundër fillimit premtues, City përfundimisht duhej të pranonte vetëm atë qëllim.

Ishte e mjaftueshme që ata të pretendonin fitoren, por Guardiola e dinte deri në fund të lojës që ata duhet të punonin për të.

Duke përshkruar atë që e bëri lojën kaq të vështirë, tha Guardiola Ndeshja e ditës: “Ata janë agresivë me presionin një për një.

“Ata lëvizin me të vërtetë mirë në xhepa dhe shpejtësi nga anët. Soshtë kaq e vështirë të luash kundër.

“Ne e dinim që sot do të ishte një nga më të vështirat, por ne shënuam herët dhe mund ta kontrollonim atë.

“10-15 minutat e para ishin aq të mira, pastaj gjysmë ore pasuese ishin shumë më të mira se ne. Ndjenja është se ata janë afër.

“Në pjesën e dytë, na duhej diçka që të ishim më efektivë në presionin tonë dhe ishim shumë më mirë.

“Sigurisht, ne mund të shënonim të dytin dhe të tretin, por ne shënuam atëherë ata mbrojnë mirë. Soshtë kaq e vështirë të luash Arsenalin dhe Mikel [Arteta]. Ai i njeh lojtarët tanë aq mirë.

“Nuk është e lehtë të luash dhe ne luajmë kështu, kaq të qetë dhe inteligjent. Ishte një lojë e mirë.

“Çdo lojë ju nuk do të fitoni lojëra 2-0, 3-0, 4-0, ndonjëherë kur fitoni 1-0 është shumë mirë. Ne duhet ta kuptojmë se çfarë po bëjmë është kaq e vështirë. Shtë një luftë, një luftë, prapa topit dhe kjo është arsyeja pse na pëlqen ky rezultat.

“Oneshtë një më shumë, një më shumë. Ne mendojmë gjatë gjithë kohës tjetri. Tani është Champions League, pastaj West Ham në shtëpi.

“Një nga një. 39 pikë për të luajtur. Ne kemi 10 përpara. Kështu që duhet të fitojmë ”.

Guardiola plot lëvdata për Artetën

Ndërsa aludonte, Guardiola di gjithçka për metodat e Artetës, pasi e kishte përdorur atë si ndihmësin e tij në Qyteti për tre vjet.

Tani një menaxher më vete, Arteta po frymëzon edhe ish mentorin e tij.

I tha Guardiola Sky Sports: “Mikel di gjithçka. Ai është aq i mirë.

“Kjo nuk është sepse ai është shoku im. Ai është aq i zgjuar. Unë mësoj shumë duke parë ekipet e tij. Sot mësova diçka që mund ta përdor në të ardhmen. Ai di gjithçka për futbollin ”.


Abonohuni falas në gazetën ditore të TEAMtalk


Fitorja ndaj Arsenal ishte fitorja e 18-të me radhë e City, një formë e jashtëzakonshme që i ka çuar ata në majën e Premier League.

Guardiola pranoi se edhe ai nuk mund të kishte pritur një magji të tillë.

Ai shtoi: “Njerëzit shikojnë fitoren tonë dhe mendojnë se është kaq e lehtë. Nuk e prisja.

“Unë jam më shumë se mirënjohës për këta lojtarë për atë që po bëjnë, por fitimi i këtyre ndeshjeve 1-0 është ajo që duhet të bëjmë.”

LEXO MË SHUMË: Arteta pranon që Arsenali nuk arriti të dallojë situatën për të cilën ishin ‘përgatitur’ kundër Man City

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu