Pep Guardiola këshilloi Manchester City të qëndrojë i qetë në garën për titull këtë sezon pasi vlerësoi lojën e tyre perfekte pozicionale kundër Newcastle.

Qyteti u ngrit në të pestin në tabelë – pozicioni i tyre më i lartë i sezonit deri më tani – duke mundur Newcastle 2-0. Ai zgjati drejtimin e tyre të pamposhtur në 10 ndeshje në të gjitha garat dhe gjashtë në kampionat – në të cilat ata kanë mbajtur pesë fletë të pastra.

Kushtet nuk e bënë një lojë të lehtë kundër Newcastle. Por cilësia e Qytetit ende shkëlqente mbi motin e stuhishëm.

Në të vërtetë, Guardiola pëlqente intensitetin që luante skuadra e tij, duke i lavdëruar ata që mbanin formën e tyre. Sidoqoftë, mbetet një rrugë e gjatë për të bërë derisa ata të mendojnë përsëri për të fituar titullin.

“Një lojë e vështirë, kushtet e motit dhe kundërshtari të cilin ne kemi luftuar për të shënuar kundër,” tha ai.

“Ky është tempo që duhet të luajmë. Sot loja jonë pozicionale ishte perfekte, fatkeqësisht nuk mund të shënonim më shumë gola por është një rezultat i mirë dhe tre pikë të tjera.

“Ne nuk mund të mendojmë shumë, orari është një lojë çdo tre ditë. Lojtarët janë të përkushtuar dhe të përqendruar.

“Ne jemi larg nga maja, javën e kaluar ishim të 10-të në tabelë, i gjithë sezoni është lart e poshtë. Ka rezultate të çuditshme për të gjithë, këtë sezon duhet të jesh i qetë në momentet e mira dhe të këqija. ”

Bruce i kënaqur me qëndrimin e Newcastle

Ndërkohë, shefi i Newcastle Steve Bruce ishte i lumtur me reagimin që lojtarët e tij treguan nga e tyre Dalja e Kupës Carabao në duart e Brentford në mesjavë.

Bruce mendoi që lojtarët e tij bënin një përpjekje të madhe në atë që gjithmonë do të kishte qenë një lojë e vështirë në Etihad.

“Qëndrimi ishte i këndshëm pas një jave të vështirë apo më shumë,” tha ai. “Ju gjithmonë e dini që do të vini këtu kundër një ekipi të klasit botëror dhe ne u mundëm nga skuadra më e mirë.

“Ishte një performancë e mirë. Loja në mesjavë ka shkuar; ne kishim nevojë për t’iu përgjigjur kritikave dhe ata kanë bërë sa më shumë që të mundnin. Ata hapën mëngët lart dhe patën një lëvizje.

“Ju i pranoni gabimet, gjëja që doja të shihja ishte një përgjigje nga një shfaqje e dobët në mesjavë dhe ata e bënë atë.

“Ne kemi pasur probleme të mëdha, të cilat duket se kanë kaluar pa u vërejtur dhe ne kemi nevojë për një skuadër të aftë dhe të shëndetshme së shpejti. Ka qenë një luftë ”.

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu