Ekipi u promovua në nivelin e lartë të Tanzanisë këtë sezon, por rezultatet kanë qenë të paqëndrueshme

Gwambina FC ka shkarkuar trajnerin kryesor Fulgence Novatus dhe zëvendësin e tij Athuman Bilal pas një serie rezultatesh jo konsistente në Tanzani Liga e kontinentit.

Klubi konfirmoi daljen nga dyshja pas 17 ndeshjeve të nivelit më të lartë ku ata arritën të grumbullonin 19 pikë.

Skuadra me bazë në Mwanza ka zbuluar më tej planet e tyre të menjëhershme ndërsa ata fillojnë procesin e kërkimit të një taktikani të ri për të drejtuar ekipin.

“Drejtuesit e Gwambina kanë pushuar të gjithë stolin teknik të klubit të bërë nga trajneri Fulgence Novatus dhe ndihmësi i tij Athuman Bilal për rezultate të pakënaqshme,” lexoi një deklaratë nga klubi dhe marrë Qëllimi.

“Khassain Salum dhe Seleman Kisendi do të kryesojnë stolin teknik në bazë të përkohshme së bashku me zyrtarët e mbetur.

“Ne e shfrytëzojmë këtë mundësi për të falënderuar [Novatus and Bilal] për kohën dhe shërbimet e tyre në klub dhe për të na ndihmuar të arrijmë nivelin tonë aktual.

“Ne gjithashtu u urojmë atyre më të mirën në përpjekjet e tyre të ardhshme.”

Klubi, i cili u themelua vetëm një vit më parë, fitoi promovim me dy ndeshje për të kursyer pasi ata kishin grumbulluar 44 pikë nga 20 ndeshje.

Gwambina fitoi 13 ndeshje, barazoi pesë dhe humbi në dy ndeshje të tjera.

Gwambina u promovua përkrah Ihefu dhe Dodoma Jiji ndërsa Mbao FC u zbrit në krah të Alliance FC, Lipuli FC, Ndanda FC dhe Singida United.

Ekipi vazhdoi të nënshkruajë 12 lojtarë në përgatitjet për jetën në nivelin e lartë të Tanzanisë.

Ata që u nënshkruan ishin portierët Mohamed Makaka nga Ruvu Shooting dhe Stali Nyambe nga Buildcon FC i Zambisë, ndërsa mbrojtësit nënshkruan ishin Aron Lulambo nga KMC, Moric Mahela nga Stand United dhe Baraka Mtui ‘Popa’ nga Ruvu Shooting FC.

Të tjerët nënshkruan ishin Novartus Lufunga i cili luante për Lipuli, Said Mkange nga Sahare FC, Paul Nonga nga Lipuli, Lameck Daniel nga Biashara United, Japhet Makalai nga Kagera Sugar dhe Miraji Saleh, të cilët më parë ishin në librat jashtë Stand United.

Klubi gjithashtu mori një nxitje të madhe me lojtarët kryesorë që rinovuan kontratat e tyre, mes tyre Mohamed Hussein, Isihaka Ibrahim, Revocatus Richard, Salum Kipaga, Hamad Nassor, Anthony Matogolo, Yusuph Kagoma, Yusuph Lwenge, Salim Sheshe, Rajab Athuman, Jacob Massawe, Meshack Abraham, Jimmyson Steven dhe Kapama Kibadeni.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu