Nshpresat e orway për t’u kualifikuar për Kupën e tyre të parë Botërore këtë shekull kanë marrë një goditje pasi ata ranë në një humbje 3-0 në shtëpi ndaj Turqia në raundin e dytë të kualifikimit evropian për Katarin 2022.

Pasi nuk arritën të shënojnë kundër Gjibraltar të mërkurën, ishte një ndeshje e dytë radhazi pa gol për të Erling Haaland i Borussia Dortmund.

Forma e 20-vjeçarit në Bundesliga këtë sezon kishte bërë që shumë të besojnë se ai mund të jetë njeriu që t’i japë fund ndërprerjes së Kupës Botërore të vendit të tij.

Norvegjia nuk kanë luajtur në një Kupa e Botes finale qysh prej Francë 1998 dhe është me rëndësi që ata të marrin pikë kundër rivalëve të tyre kryesorë, Hollandës dhe Turqisë, në Grupin G për Katarin 2022.

Megjithatë, Haaland u zëvendësua me ekipin e tij 3-0 poshtë të Shtunën, duke u zëvendësuar nga Morten Thorsby kanë mbetur shtatë minuta lojë.

Para pushimit ndërkombëtar, i riu kishte qenë i frytshëm për Dortmund, duke shënuar të paktën dy gola në tre nga katër ndeshjet e tij të fundit – kundër Bayern Mynih, Sevilla dhe Koln.

Që prej bashkimit me Norvegjinë, qëllimet janë tharë. Alexander Sorloth, Kristian Thorstvedt dhe Jonas Svensson shënoi në fitoren 3-0 ndaj Gjibraltarit, ndërsa Stale Solbakkenpala barazoi një bosh kundër Turqisë.

Nëse Norvegjia do të kualifikohet për në Katar – ose duke përfunduar i pari në grupin e tyre ose përmes play-off – ata do të kenë nevojë për sulmuesin e tyre të yllit që të fillojnë të riprodhojnë formën e tij të klubit me një fanellë të kuqe.

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu