Në letër, Manchester City dhe Harry Kane duken si një ndeshje e bërë në parajsë.

Kane është një nga golashënuesit më të mirë të lojës që po kërkon një skuadër të aftë për të fituar trofe, dhe City është një xhuxh elite që krijon shanse dhe e sheh veten të nevojshëm për të filluar përgatitjet për largimin e Sergio Aguero.

Secili mund të zgjidhë problemin e tjetrit. Sidoqoftë, vetëm sepse ata mundet nuk do te thote ata duhet të.

FBL-ENG-PR-TOTTENHAM-ARSENAL
City ka qenë i lidhur me një lëvizje prej 90 milion £ për Kane | GLYN KIRK / Getty Images

Tani, para se të merremi me këtë, le të sqarojmë vetëm se a Ofertë 90 milion £ për Kane nuk do të ishte biznes i keq për të Qyteti. Ky është lloji i çmimit që duhet të paguani për golashënuesit elitarë, dhe Kane do ta bënte 100% Qytetin më të mirë.

Sidoqoftë, ndonjëherë rruga më e lehtë nuk është më e mira për të eksploruar, dhe kjo është çështja këtu.

Aguero tani është 32 vjeç, pasi i ka dhënë City një dekadë shërbimi rekord-thyer, dhe padyshim që do të duhet të zëvendësohet së shpejti. Sjellja në Kane është një opsion, por problemi me këtë është se anglezi do të jetë 28 vjeç në kohën kur kjo ofertë e supozuar 90 milion funte.

Sergio Aguero
City shpreson që së shpejti të zëvendësojë Aguero | Visionhaus / Getty Images

Kane padyshim që nuk do të fillojë të bie në mënyrë të egër në moshën 28 ​​vjeç, por ai do të kishte nevojë të zëvendësonte veten në një të ardhme të afërt. Në kohën që Kane godet 32, City do të duhet të përgatisë një tjetër ofertë afër 100 milion £ për dikë të ri.

Financiarisht, kjo është goxha e paqëndrueshme – veçanërisht kur ato para mund të blejnë City një sulmues më të ri në vend.

90 minuta zbuluar përsëri në nëntor 2020 që City ka qenë duke mbajtur afër sytë Borussia DortmundErling Haaland dhe InterLautaro Martinez i cili, përkatësisht me 20 dhe 23 vjeç, do të ishte më mirë për skuadrën e Pep Guardiola.

Të dy lojtarët mund të kontribuojnë në numrin e golave ​​si Kane, por ndryshe nga anglezi, ata do të jenë në gjendje ta bëjnë këtë për dekadën e ardhshme apo më shumë.

Erling Haaland
Haaland është në radar | Lars Baron / Getty Images

Kjo është qartë qasja që City preferon kur bëhet fjalë për fillimin e sulmuesve. Aguero ishte 23 vjeç kur u bashkua përsëri në 2011, ndërsa Gabriel Jesus, i cili u shpall si pasardhës afatgjatë i Aguero, u bashkua në 19 vjeç dhe supozohej të ishte gati të merrte detyrën kur të mbushte 23 vjeç në Prill.

Duket sikur City ka mësuar nga gabimi i tij me Jezusin, i cili, për rekord, nuk është një sulmues i keq. Braziliani është padyshim mjaft i mirë për të luajtur në Premier League, por ndoshta jo si sulmuesi kryesor për një skuadër sfiduese për argjendtë e mëdhenj.

Ky është rreziku që ju ndërmerrni kur i përkushtoheni një lojtari që ka vetëm një vit përvojë të moshuar në Brazil nën rripin e tij. Nuk ka funksionuar siç pritej, dhe tani City po kërkon yje të gatshëm si Martinez dhe Haaland.

Lautaro Martinez
Qyteti po ndjek gjithashtu Lautaro Martinez | Emilio Andreoli / Getty Images

Një ofertë prej 90 milion £ për secilin nga ata dy ndoshta do të ishte e mjaftueshme për të bërë një marrëveshje, dhe kjo do të thoshte që pozicioni i sulmuesit të City do të zgjidhej për dhjetë vitet e ardhshme.

Nga ana tjetër, shpenzimi i këtij lloji të parave për Kane ka të ngjarë të çojë në një ofertë tjetër 90 milion £ për një tjetër sulmues në katër vjet – ndoshta Haaland ose Martinez. Pse jo vetëm të presësh njeriun e mesëm dhe të marrësh një sulmues më të ri tani?

Kane është padyshim rruga më e sigurt. Ai është një burim i garantuar i golave ​​në Premier League, ndërsa të rinjtë e lartpërmendur do të duhet të përshtaten me jetën në Angli. Nëse City nuk mund të shqetësohet të presë dhe në vend të kësaj të dëshirojë trofe tani, atëherë Kane është njeriu i duhur.

Harry Kane
Kane do të garantonte sukses të menjëhershëm | Chloe Knott – Danehouse / Getty Images

Sidoqoftë, është e rëndësishme të përgatiteni për një periudhë afatgjatë. City nuk e ka bërë atë me daljen e afërt të Aguero, dhe kjo i ka lënë ata të kenë nevojë të shpenzojnë një tarifë astronomike për të gjetur dikë të aftë për të zëvendësuar Argjentinasin.

Haaland, Martinez apo ndonjë sulmues i ri i yjeve do të kishte më shumë kuptim për Cityn, i cili duhet të planifikojë lëvizjen e tij të ardhshme me mençuri.

Për më shumë ngaTom Gott, ndiqni atë nëCicëroj!

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu