Të mbash edhe një gol në Premier League është mbresëlënëse, të kesh 153 prej tyre është thjesht e pabesueshme, por të shënosh kundër çdo skuadre me të cilën je ndeshur ndonjëherë në kampionat? Epo, kjo është diçka për të parë.

Harry Kane bëhet lojtari i parë që shënon kundër të gjitha 30 skuadrave të Premier League me të cilat është përballur pasi përplasi në një penallti në Spurs ‘ Fitorja 3-0 ndaj Leeds të shtunën pasdite.

Pasi kishte mbajtur rekordin më 29, Kane tani e ka rritur numrin e tij në 30 madje Premier League skuadrat që ai i ka kaluar në shënjestër duke shënuar kundër ekipit të sapo-promovuar të Marcelo Bielsa në Stadiumin Tottenham Hotspur.

Sidoqoftë, Kane ka ende një rrugë për të bërë për të arritur rekordin e Frank Lampard për shënimin kundër 39 ekipeve të ndryshme të Premier League. Goli i 39-të i menaxherit aktual të Blues erdhi kundër ish-skuadrës Chelsea për Manchester City në një barazim 1-1 në një ndeshje të paharrueshme në shtator 2014.

Frank Lampard, John Terry
Lampard nuk arriti të shënonte vetëm kundër pesë skuadrave të Premier League nga 44 | Laurence Griffiths / Getty Images

Lampard nuk arriti të shënojë kundër pesë kundërshtarëve të Premier League gjatë karrierës së tij, megjithatë, asnjëherë shënjestër kundër Burnley, Cardiff City, Qyteti Ipswich, QPR ose Watford. Kane tashmë ka shënuar kundër katër prej atyre në karrierën e tij në Premier League, ndërsa Ipswich Town nuk e ka zbukuruar topin në avantazh që nga 2001/02 dhe po lëngon në League One, duke e bërë të vështirë për Kane për të përfunduar setin për fat të keq.

Të gjitha ekipet në Premier League të këtij sezoni tashmë kanë pranuar Kane në ekzistencën e tyre të Premier League, kështu që Kane do të duhet të presë derisa klubet e sapo-promovuara të Championship të bashkohen me Spurs në sezonin 2021/22 për të zgjatur rekordin e tij edhe më tej.

Me formën dhe qëndrueshmërinë e tij, sigurisht që nuk ka asnjë bast kundër Kane që vazhdon rekordin për aq kohë sa ai po luan në nivelin e lartë, dhe për sa kohë që skuadrat që ai nuk ka shënuar ende kundër janë ngritur në avantazh.

Kush do të jetë numri 31? Koha do të tregojë…

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu