Kapiteni i Liverpool Jordan Henderson shpreson që 2021 mund të sjellë “kujtime të lumtura” pasi reflektoi në një vit “rollercoaster” që përfshinte fitoren e shumëpritur të Reds për titullin por edhe një pandemi globale.

Pas agonisë së humbjes së lavdisë së Premier League në 2019, Njerëzit e Jurgen Klopp e thanë këtë në vitin 2020.

Henderson ishte një pjesë integrale e një ekipi që grumbulloi 99 pikë marramendëse. Ai siguroi lavdinë e titullit me 18 pikë dhe i dha fund pritjes së tyre 30-vjeçare për t’u kurorëzuar kampione.

Por, sigurisht, shpërthimi i COVID-19 bëri që Liverpool të luante ndeshjet e tyre të fundit me dyer të mbyllura. Dhe asnjë tifoz nuk u lejua në Anfield pasi Merseysiders ngritën argjendtë që çmuan më shumë.

Henderson i tha Premier League Productions (përmes faqja e internetit e klubit): “Ka qenë mjaft një vit, ka qenë një rrotullues.

“Veçanërisht për ne, unë mendoj se e larta e fitimit të Premier League dhe diçka që keni ëndërruar për tërë karrierën tuaj, për ta bërë atë është një arritje e mahnitshme.

“Por gjithashtu, ju e kuptoni futbollin, ka gjëra më të rëndësishme sesa futbolli në jetë. Dhe shumë njerëz kanë vuajtur në vitin 2020 me pandeminë.

“Kështu që ka qenë ndryshe dhe ka qenë e vështirë për shumë njerëz, qoftë kjo drejtpërdrejt apo indirekt. Jam i sigurt se shumë njerëz kanë vuajtur në atë kuptim.

“Unë e kuptoj se çfarë po ndodh në botën e jashtme dhe ka shumë gjëra më të mëdha që po ndodhin, kështu që ka qenë një vit i vështirë për të gjithë. Unë thjesht shpresoj që 2021, që është afër cepit, të sjellë më shumë kujtime të lumtura për më shumë njerëz dhe normaliteti mund të kthehet në një farë kuptimi. ”

Henderson vendosi për 10 vjetorin

Adam Lallana James Milner Jordan Henderson Andrew Robertson Liverpool TEAMtalk

Henderson u bashkua me Liverpool në qershor 2011. Kështu që 2021 do të shënojë 10 vjetorin e tij në klub.

Atij i është dashur të përballet me disa kritika të ashpra ndonjëherë. Por tani ylli i lindur në Sunderland konsiderohet si një nga interpretuesit më të mirë të Premier League në mesfushë. Dhe gjithashtu një forcë frymëzuese si kapiten.

Duke reflektuar në kohën e tij në Liverpool, Henderson tha: “Unë mendoj se ka pasur shumë ngritje dhe ngritje, siç ka në çdo karrierë që unë mendoj.

“Por unë kam shijuar çdo minutë të tij deri më tani. Përvoja që kam pasur, udhëtimi që kam bërë gjatë 10 viteve të fundit, ka qenë e pabesueshme.

“Kështu që unë jam shumë mirënjohës dhe shumë i nderuar që jam pjesë e këtij klubi futbolli. Unë vetëm shpresoj se mund ta vazhdoj ta bëj atë për shumë vite që do të vijnë. Dhe shpresojmë që do të ketë shumë më tepër histori suksesi në të ardhmen e afërt. ”

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu