Kapiteni i Liverpool Jordan Henderson identifikoi një aspekt të lojës me të cilin Reds u kthyen në gjendjen e tyre më të mirë pasi ajo kishte munguar dukshëm javët e fundit.

Liverpool lanë formën e tyre të fundit të keqe në mënyrë të vendosur në pasqyrën e tyre të pasme me një ekran të shkëlqyeshëm gjithëpërfshirës kundër RB Leipzig.

Pala gjermane u afrua brenda pesë minutash kur tronditi shtyllën. Por, nga ai moment e tutje, Liverpool e kuptoi fort ndeshjen.

Mohamed Salah dhe Sadio Mane të dy dënuan mbrojtjen e ngadaltë duke dërguar shanset e tyre klinikisht. Me dy gola jashtë fushe në ndeshjen e dytë në Anfield, Liverpool janë favoritë e fortë për të kaluar në fazën çerekfinale.

Duke folur me BT Sport pas ndeshjes, Henderson tha: “Ishte një lojë e rëndësishme për ne. Një lojë e vështirë por ne jemi vërtet të lumtur. Performanca, një natë e mirë dhe një performancë e mirë. ”

RAPORTI I PLOT I NDESHJES: Sulmuesit sulmojnë ndërsa Liverpool shfrytëzon taktikën e Leipzig për të marrë epërsinë e parë të ndeshjes

Duke theksuar rëndësinë e Liverpoolit që të rimarrë një energji dhe ritëm të lartë për shtypin e tij, Henderson shtoi: “Nga fillimi në fund, ne shtypëm me të vërtetë mirë, në mbrojtje, ne pamë të rrezikshëm duke shkuar përpara.

“Një performancë e këndshme dhe një fitore e mirë, por ka ende një hap tjetër për të bërë.

“Ne vazhduam të vazhdojmë, ne vazhduam të hetojmë. Ne duhet të jemi të kënaqur me këtë, por është vetëm gjysma e punës së bërë.

“Mo dhe Sadio ishin të gjallë gjatë gjithë lojës. Thjesht duhej të vazhdonim dhe të luftonim. Çdo lojë të vetme, të marrë atë një hap në një kohë. Ne duhet të vazhdojmë nivelin e performancës dhe nëse vazhdojmë do të marrim rezultatet.

“Mendova se mbroheshim mjaft mirë si ekip. Djemtë përpara u shtypën me të vërtetë mirë – të gjithë mbrojtëm mirë.

“Onlyshtë vetëm një rezultat i mirë – po ne jemi të kënaqur, por tani kemi derbin – duhet të rikuperojmë mirë dhe t’i japim gjithçka në atë lojë.”

Klopp nxiti të merrte duo ‘perfekt’

Ndërkohë, Liverpool është inkurajuar të bëjë dy nënshkrime perfekte për stilin e lojës së Jurgen Klopp nga ish sulmuesi i Reds Emile Heskey.

Mbretërimi Kampionët e Premier League forcuan radhët e tyre mbrojtëse duke sjellë Ben Davies dhe Ozan Kabak në ditën e caktuar.

Sidoqoftë, sulmi i tyre shpesh ka keqpërdorur këtë sezon. Mbrojtësit Divock Origi dhe Xherdan Shaqiri janë përpjekur të bëjnë një shenjë kur qëndrojnë për Mo Salah, Roberto Firmino dhe Sadio Mane.

Diogo Jota u soll për para të mëdha verën e kaluar. Sidoqoftë, pas një fillimi mbresëlënës të jetës në Anfield, anësori që atëherë ka qenë në mënjanë për shkak të dëmtimit.

Për këtë qëllim, Heskey beson se klubi i tij i vjetër duhet të sulmojë Wolves përsëri për anësorët fluturues Adama Traore dhe Pedro Neto.

Lexoni historinë e plotë këtu.

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu