Ne jemi gati të marrim një dozë të dyfishtë të Manchester United vs Liverpool.

Rivalët e famshëm do të përballen në Premier League fundjavën e ardhshme, dhe tani, falë Kupa e Peter Crouch tërheq tekkerët, ata do të përplasen përsëri një javë më vonë në Old Trafford, në raundin e katërt të FA Cup.

Dy skuadrat më të suksesshme të futbollit anglez kanë pasur më shumë se pjesën e tyre të duhur të betejave gjatë viteve. Ata kanë fituar 41 tituj kampionati mes tyre, duke marrë me radhë për të dominuar futbollin anglez – nëse ishte suksesi i Liverpool nën Bill Shankly, Bob Paisley dhe Kenny Dalglish apo Manchester Unitedështë duke u shquar dhe Sir Alex Ferguson.

Por ndërsa historia e tyre e ligës me çekiç dhe darë ka kaluar në vitet 2020, me Liverpool duke marrë iniciativën nën Jurgen Klopp, takimet e kupave midis palës kanë qenë më të pakta dhe më larg.

Kur u takuan për herë të fundit Liverpool dhe Manchester United në kupë?

Ndërsa të dy u takuan së fundmi në Europa League 2015/16, takimi i tyre i fundit në një garë të kupave vendase, u kthye në 2013, kur një grevë nga Javier Hernandez dërgoi ekipin e David Moyes në raundin e katërt të Kupës së League.

Për të gjetur takimin e tyre të fundit në Kupën e FA, duhet të ktheheni 20 muaj më tej, kur ata u takuan në Anfield në – e mendonit – raundin e katërt.

Daniel Agger dhe Dirk Kuyt, të cilët i pëlqyen një gol kundër Djajve të Kuq, dërguan United duke paketuar në rrugën e tyre për në finale kundër Chelsea, e cila do të ishte ndeshja e fundit e Kenny Dalglish në krye.

Rekord i Kupës FA Kokë më Kokat

Thellohu më tej në historinë e Kupës FA midis dy klubeve, megjithatë, dhe gjërat fillojnë të duken pak me flokë për të Kuqtë. Kjo fitore e frymëzuar nga Kuyt ishte një e drejtë katër Takimet e Kupës FA midis dy Liverpoolit kanë fituar në të gjithë historinë e tyre. United ka fituar nëntë.

Sulmuesi Hollandez i Liverpool, Dirk Kuyt (L)
Kuyt ndihmoi Liverpoolin të mposhtte United në vitin 2012 | AFP / Getty Images

Nëse jeni të shqetësuar kjo është një shenjë e keqe, atëherë shiko larg përpara se të futemi në rekordin e tyre të largët kundër United në FA Cup.

Çuditërisht, Liverpool nuk i ka mposhtur rivalët e tyre në garë që nga 12 Janari 1921. Shorti për raundin e katërt të këtij viti u bë në 11 Janar 2021 – një ditë e turpshme për të qenë saktësisht 100 vjet më vonë.

Një nga takimet më të famshme të Kupës FA midis ekipeve erdhi në finale në 1977. Liverpooli i Paisley ishte favorit, pasi kishte fituar kampionatin, por u kap nga United i Tommy Docherty, i cili i dha fund shpresave që gjigandët e Anfield të kishin përfunduar sezoni me një trefish.

Kjo filloi një periudhë të gjatë hoodoo të Kupës FA për Liverpool, i cili nuk do ta mundte United përsëri në garë deri në 2006.

United gjithashtu fitoi finalen e vetme tjetër të Kupës FA që paraqet çiftin, kur greva e Eric Cantona fitoi ndeshjen në 1996.

Ndërsa të dy përgatiten për një klasik të ditës së sotme të kupës, asnjë nga ekipet nuk duket si forca dominuese që kanë qenë në të kaluarën, megjithatë rrallë ka qenë më e imët.

Takimi i tyre në Premier League, i cili vjen një javë më parë, mund të përcaktojë se kush shkon si favorit. Por, kur bëhet fjalë për këta të dy, forma mund të hidhet në mënyrë të sigurt nga dritarja.

Meetingshtë takimi i tyre i parë në Kupën e FA në gati tetë vjet dhe duhet të jetë një sulmues.

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu