Roy Hodgson ishte plot lavdërime për përpjekjen mbrojtëse të Crystal Palace ndërsa goditën vonë për të fundosur Brighton në Amex të hënën në mbrëmje.

Zëvendësuesi Christian Benteke goditi në shtëpi një breshëri dramatike të vonë ndërsa Palace rrëmbeu një fitore 2-1 ndaj rivalëve të hidhur Brighton.

Sulmuesi belg sulmoi në krosimin e Andros Townsend në minutën e pestë të kohës së shtuar për ta kthyer Pallatin në rrugën e fitores pas humbjeve të njëpasnjëshme që kishin çuar në rritje të trazirave të mbështetësve.

Brighton dominoi procedurat në Amex Stadium dhe barazoi përmes Joel Veltman pasi Eagles kryesuan në gjysmën e kohës me mirësjelljen e një skuadre të shkëlqyeshme, me thembra të pasme nga sulmuesi francez Jean-Philippe Mateta.

Palace tregoi pak ambicie për pjesën më të madhe të ndeshjes dhe përsëri luftoi për të krijuar në mungesë të talismanit të dëmtuar Wilfried Zaha, me dy golat e shkëlqyeshëm përpjekjet e tyre të vetme në shënjestër.

Megjithatë, menaxheri i Eagles Hodgson ishte më se i kënaqur me një rezultat i cili lëviz skuadrën e tij 10 pikë mbi zonën e rënies.

I tha ai BBC Sport pas ndeshjes: “alwaysshtë gjithmonë e shkëlqyeshme të shënosh në minutën e fundit, veçanërisht kur duhet të bëjmë presion të madh.

“Mbrojtja ishte shumë e mirë, ata hodhën trupat e tyre në vijë. Ne kemi punuar shumë për t’u siguruar që ata nuk do të kenë shumë pamje në gol. Ne nuk krijuam aq shumë shanse që do të donim. Të dy ne krijuam nga kryqëzimet ishin gola.

“Ishte e rëndësishme sonte sepse nuk kemi qenë të kënaqur me mbrojtjen tonë kohët e fundit. Ne menduam se po binim poshtë standardeve tona të larta.

“Sonte që nga fillimi ne treguam se do ta bëjmë të vështirë për ata të shënojnë. Trupat ishin atje, kokat ishin atje, blloqet ishin atje. Ne shfrytëzuam maksimumin nga kundërsulmi.

“Por ne kemi pasur ndeshje të tilla vetë – kundër Brighton, kundër Newcastle. Niceshtë bukur të njohësh urtinë e vjetër për gjërat që dalin vetë në mbrëmje, ato kanë sonte.

“Ne jemi kaq të varur nga statistikat këto ditë. Loja vendoset nga golat. Golat janë një pyetje se sa mirë i shfrytëzoni shanset tuaja dhe i mbroni të tyret.

“Derisa të ketë çmime për kënde dhe prekje në kuadrat, është shumë e rëndësishme të kemi parasysh që rezultatet lindin nga golat që shënon dhe golat që nuk i pranon. Unë nuk kënaqem kur humbasim dhe kemi më shumë kënde ose prekje në kutinë e tyre.

Jean-Philippe Mateta

“[The opener was a] gol shume i mire Të dy golat ishin shpërthime të mrekullueshme nga Jordan Ayew. Christian ka qenë i shkurtër për gola, ai kthehet në minutën e fundit. Jam i kënaqur për të dy. Goodshtë mirë për të ardhmen. Do të na duhen shfaqje luftarake si kjo. Ne nuk jemi Man City, nuk mund të rrokullisim skuadra.

“Brighton janë një ekip i formuar. Jam i sigurt që ata do të thoshin se nuk morën rezultatin e merituar. ”

Benteke flet për ‘rezultatin masiv’

Matchwinner Benteke shtoi: “isshtë një rezultat masiv. Ne e dimë që luajmë një derbi kundër një skuadre shumë të mirë.

“Nuk ishte e lehtë, ata arritën të ktheheshin në lojë në pjesën e dytë.

“Ne e vendosëm jetën në fushë, u përpoqëm të mbrojmë sa më shumë që të mundeshim dhe unë pata një shans për të shënuar një gol të shkëlqyeshëm.

“Sot ishte rreth tre pikë, nuk ishte e lehtë, por ne i morëm ato. Plani ishte të ishim kompakt, ne kemi qenë shumë të hapur dhe kemi ndryshuar taktikën.

“Ne kemi shumë lojtarë të mirë përpara, por unë i njoh pikat e forta, cilësitë e mia.

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu