Ish kujdestari i Blues pranon që, me shumë klube që shtrëngojnë rripat, gjetja e një marrësi për Spanjollin do të jetë e ndërlikuar në janar

Kepa Arrizabalaga është bërë një “shitje e vështirë” për të Chelsea, pranon Robert Green, me Performanca të shpërndara nga gabimet nga një portier 71 milion £ (95 milion dollarë) që do të thotë se Blutë mund ta kenë të vështirë të gjejnë ndonjë marrës në Janar.

Frank Lampard pritet të kërkojë pretendentë për një Spanja ndërkombëtar kur hapet dritarja e transferimit.

Kepa ka rënë në urdhrin e pekingut në Stamford Bridge, me Edouard Mendy të tërhequr gjatë verës për të zënë vendin e tij mes shkopinjve.

Një kujdestar 26-vjeçar që lufton për besim mund të bëjë me gjetjen e kohës së rregullt të lojës diku tjetër në 2021, por tërheqja e interesit mund të jetë e ndërlikuar.

Green pret që të jetë rasti, me një shans – duke pasur parasysh faktorët financiarë të përfshirë – që edhe një marrëveshje huaje të mos arrihet.

“Shtë një shitje e vështirë. Ashtë një gjë numrash, ”tha ish-portieri i Blues, Green Atletikës.

“Chelsea dhe [their director] Marina Granovskaia nuk është në biznesin e humbjes së parave.

“Ata kanë një aset i cili po zhvlerësohet shumë, por me klubet e futbollit në gjendjen financiare në të cilën janë, do të jetë e vështirë të krijosh diçka së bashku.

“Unë nuk jam duke folur vetëm për shitje, madje edhe një kredi do të jetë një luftë.

“Tarifa e transferimit dhe pagat [believed to be around £170,000 a week] është pengesa më e madhe për zgjidhjen e situatës. ”

Green shtoi mungesën e opsioneve në dispozicion të Kepa, me klubet në të gjithë botën që i japin përparësi zonave të tjera për t’u forcuar në mes të një sezoni: “Dikush duhet të ketë një mungesë të vërtetë dhe nëse dikush shkon, atëherë një vend i caktuar nga klubi i shitjes gjithashtu ka të plotësohen. Kjo është arsyeja pse ndodh rrallë.

“Nëse keni marrë para për të shpenzuar në tarifa dhe paga në janar, pa dyshim, do t’i shpenzoni në një sulmues ose një lojtar sulmues. Ju zakonisht mbuloheni nga rojet në një sezon, kështu që nuk keni gjasa të keni nevojë dhe në anën financiare të tij, është shumë e rrallë që të shpenzoni buxhetin tuaj për një roje.

“Nëse jeni një klub, veçanërisht ai që lufton në pjesën e poshtme, mendimi juaj kryesor është: ‘Unë nuk kam nevojë për dikë që të më shpëtojë 15 gola’. Ju po mendoni, ‘Unë dua që një të shënojë 15 gola’.

“Kjo mendësi ekziston sepse, si mbajtës, nuk shihet se po krijoni diçka – thjesht po ndaloni diçka. Nëse bëni një ruajtje, njerëzit do të thonë ‘ai duhet ta kishte ruajtur atë’. Forgottenshtë harruar shpejt. Nëse një sulmues bën pak aftësi dhe gjuan me një nga 25 jardë, njerëzit mendojnë: ‘Nëse ai bën gjëra të tilla disa herë, ne qëndrojmë zgjuar, për të arritur ambiciet tona’. “

Kepa e filloi sezonin si Nr.1 ​​i Chelsea, pasi Lampard u mbyll me Mendy, por e ka bërë parë vetëm një paraqitje në Champions League – në një barazim 1-1 me Krasnodar – që nga mesi i tetorit.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu