Java e fundit e janarit 2021 do të mbahet mend si shtatë ditët në të cilat Manchester United u kthye në tip dhe ra prapa në një garë për titull, e cila, realisht, nuk duhet të ishin pjesë që nga fillimi.

Njerëzit e Ole Gunnar Solskjaer kanë ngecur në krye të tabelës javët e fundit, duke përfituar nga fillimi i dobët i Manchester City në sezonin, forma e tmerrshme e Liverpool gjatë Krishtlindjeve dhe paaftësia e Tottenham Hotspur për të shënuar më shumë se një gol në lojë.

Champions League Po GIF nga UEFA - Gjeni dhe Ndani në GIPHY

Rreshtimi i tyre mbresëlënës i Djajve të Kuq i pa ata që kryesonin paketën e ndjekjes duke u drejtuar në përplasjen e tyre Sheffield United më 27 janar. Çfarë mund të shkojë keq? Epo, Man Utd u kthye në një nga paraqitjet e tyre më të këqija të sezonit, duke humbur 2-1 në pjesën e poshtme të tabelës, dhe njëkohësisht duke humbur terren në Man City.

Kjo humbje katastrofike lejoi që Qytetarët të rimarrin vendin e parë dhe duke gjykuar nga forma në të cilën janë, konkurrentët e tyre mund të lejojnë të bëjnë shumë pak gabime gjatë gjithë fushatës nëse dëshirojnë t’i kapin.

Pep Guardiola grumbulloi presion mbi fqinjët e tij edhe të Shtunën pasdite, duke bërë pikërisht atë që Solskjaer nuk arriti të bënte – të mundte Sheffield United. Nuk ishte e lehtë për të Njeriu Qytet, por ata u fshehën në një fitore 1-0, duke e hedhur topin përsëri në fushë të Man Utd në këtë garë të titujve të turbullt.

Sfiduesit duhej të tregonin vlerën e tyre kundër Arsenalit të Shtunën, dhe të gjithë sytë ishin te kjo përplasje e profilit të lartë, për të parë nëse ata mund të tërhiqeshin nga pengesa e tyre e mesjavës.

Me pak fjalë, ata në të vërtetë nuk treguan shenja të një veshje sfiduese të titullit. Djajve të Kuq u mungonte cilësia, gjakftohtësia dhe skaji i fundit i nevojshëm për të kapërcyer vijën në këto takime të ngushta. Ata krijuan dhe shpërdoruan disa raste në të dyja pjesët, por është e vështirë të thuash se ata me të vërtetë i merituan tre pikët kur morëm parasysh se sa të uritur të një cilësie të mirëfilltë mbetëm ne shikuesit.

Të dy palët paraqitën shumë më pak se të parët në pjesën e parë, duke gabuar pasimet kohë pas kohe, dhe rrallë gjetën topin e duhur në të tretën e fundit. Ishte një orë zhgënjyese. Man Utd në veçanti punoi në posedim, dhe një plogështi kaloi nëpër ekip.

Nuk kishte ndonjë urgjencë të madhe për lojën e tyre – dhe për një ekip që shpresonte të provonte kredencialet e tyre të titullit, kjo është një tipar i cili nuk mund të mungojë. Hajmali Bruno Fernandes nuk ishte në gjendjen e tij më të mirë dhe ai u irritua nga mungesa e ndonjë lidershipi apo zgjuarsie rreth tij.

Inshtë në këto lojëra të mëdha kur shohim se sa të besueshëm janë shokët e tij të skuadrës ndaj yllit Portugez dhe sa joreale është të presësh që ai të mbajë një ekip në çdo ndeshje të vetme.

Pavarësisht se sa ishte mesatarja e performancës, Man Utd kishte shanset për të fituar ndeshjen. Edinson Cavani humbi dy mundësi brilante në pjesën e dytë – edhe pse kjo e fundit ishte një përpjekje e ashpër, akrobatike.

Marcus Rashford përmblodhi shfaqjen e tij të pavendosur dhe hezituese në periudhën e parë, duke u gjendur me topin në këmbë gjashtë jardë nga rrjeti. Ai dalloi, shtrembëroi një mënyrë, pastaj tjetrën derisa rasti ta kishte kaluar me të vërtetë dhe kur gjeti një shok skuadre, ishte tepër vonë.

Në përgjithësi, jo mjaft mirë. Mungesa e cilësisë, mungesa e instinktit vrasës dhe mungesa e dëshirës për të fituar. Historia e pasdites së Man Utd.

Mikel Arteta, Fred, David De Gea
Ata nuk mund të ndaheshin në fund | Pishinë / Getty Images

E gjithë kjo, kundër një Arsenal ekipi i ulur gjashtë vende poshtë Man Utd në tabelë. Ndoshta të dy palët do të jenë të kënaqur me pikë, të gjitha gjërat konsiderohen, por një skuadër duhet patjetër të jetë më e kënaqur se tjetra.

Për Djajtë e Kuq, nuk ishte një e tmerrshme 90 minuta futboll – por nuk ishte një paraqitje e kampionëve. Jo nga një distancë e gjatë.

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu