Nigeriani vazhdon të kujtojë vëzhguesit për cilësinë e tij të pakonkurrueshme dhe ai do të kërkojë të lulëzojë ndërsa dhelprat përpiqen të kalojnë një pengesë tjetër në Aston Villa

Të gjithë kemi filluar të mbarojmë me superlativat për të lartësuar Wilfred Ndidi, mbresëlënësia e të cilit në mesfushë për Leicester City nuk vjen si befasi këto ditë.

Një tjetër shfaqje e shkëlqyeshme në fitoren e Foxes ndaj Liverpoolit të rrethuar nga goja ishte vetëm një kujtesë tjetër e aftësisë dhe rëndësisë së spirancës për ekipin e Brendan Rodgers. Veshja e East Midlands mundi Reds 3-1, por rezultati përfundimtar nuk e tregoi historinë e plotë pasi skuadra e Jurgen Klopp dominoi nikoqirët në King Power Stadium për shumicën e procedurave.

Golat e pritur eventualë prej 2.8-1.8 për Fbref tregon një përfaqësim të rremë të procedurave për rreth 74 minuta në të cilat kampionët në mbrojtje të Premier League tejkaluan trupat e Rodgers. Sidoqoftë, kalimi taktik i Irlandezit të Veriut në një diamant 4-4-2 dhe një kolaps të Liverpool-it të shpërndarë në gabime ndihmoi për ta kthyer ndeshjen në 15 minutat e fundit.

Përmes të gjithave, Ndidi në përgjithësi mbajti veten e tij edhe kur shokët e tij të skuadrës u përpoqën të merreshin me presionin koherent të vizitorëve në pjesën e parë dhe lulëzuan në mënyrë të barabartë pas ndryshimit në lojë të menaxherit të tij.

Ai madje luajti në Harvey Barnes për të bërë 3-1 për një asistim të rrallë, i pari i tij i sezonit dhe i gjashti që kur u bashkua me klubin në janar 2017. Ish lojtari i Genk ishte i përfshirë në një aksion tre-sezonal të sezonit të lartë kundër Reds, pak a shumë anomali për 24-vjeçarin, pikat e forta kryesore të të cilit janë në mbrojtjen e tretë të ekipit të tij dhe në mes të parkut.

Wilfred Ndidi i Leicester City

Nigeriani udhëhoqi rrugën për bllokime në të dy palët, ishte një ndërhyrje e vetme nga renditja më e lartë për atë metrikë dhe fitoi më shumë ndeshje se çdo lojtar i Leicester.

Vetëm Caglar Soyuncu (14) rikuperoi posedimin më shumë herë sesa Ndidi (13), ndërsa Jonny Evans përfundoi pastrimet më me kokë sesa Afrikani Perëndimor, i cili fitoi pesë duele mbrojtëse ajrore kundër të Kuqve, tre më të larta se debutuesi Ozan Kabak.

Një tjetër shfaqje imponuese e nxiti Rodgers-in lavdërues për një nga mesfushorët më të mirë mbrojtës të Anglisë dhe pa dyshim në kontinent.

“Të gjitha statistikat ju tregojnë se çfarë ndryshimi bën ai për ne,” tha Rodgers, sipas Leicester Mercury. “Në nivelin më të lartë, ju keni nevojë për lojtarë që mund ta rimarrin topin, veçanërisht kur keni lojtarë të talentuar përpara dhe ai është një nga më të mirët në Premier League në këtë mënyrë. Ai ishte kolosal sot ”.

Rritja eksponenciale e Ndidi që kur u transferua në futbollin anglez e ka parë atë të përmirësojë disa aspekte të lojës së tij për t’u bërë një lojtar më i plotë. Ky zhvillim është ndihmuar duke luajtur nën Rodgers, i cili përgjithësisht favorizon një stil të bazuar në zotërim, pavarësisht rënies së mesatares së tyre këtë term (52.8 përqind) nga 57.6 mandatin e kaluar.

Brendan Rodgers Leicester City 2019-20

“[Ndidi] është një nga lojtarët më të mirë në futbollin botëror. Cilësia e tij në futbollin e tij po përmirësohet gjatë gjithë kohës. Ai është i pazëvendësueshëm për ne. Ai është fantastik për një lojtar të ri, ”Rodgers tha pas ndeshjes me Liverpool. “Ajo që është e këndshme si trajner është se ai dëshiron të mësojë. Ai do të përmirësohet dhe do të bëhet më mirë. Jam shumë i lumtur që ai luan në ekipin tim. ”

Pas zhgënjimit të sezonit të kaluar, Foxes nuk arritën të vulosnin kualifikimin në Ligën e Kampionëve pas një kolapsi në gjysmën e dytë të fushatës, ka pasur një gatishmëri për të shkuar një hap më tej duke përfunduar në katërshen e parë këtë herë.

Vendi i tyre në turneun më prestigjioz të Evropës dukej i qepur pas një vrapimi të fortë në fillim të fushatës, por dëmtimet dhe një humbje mahnitëse e formës çuan në një rrëshqitje që përfundimisht përfundoi në një vend të pestë.

Skuadra e Rodgers është me dy pikë më keq këtë sezon pas 24 ndeshjeve, megjithatë, hendeku prej 14 pikësh që kishin ndaj Manchester United të vendit të pestë në këtë fazë mandatin e kaluar është dukshëm më i ulët se avantazhi ndaj West Ham United në këtë sezon të çuditshëm.

Veçantia e kësaj fushate është e dukshme nga mënyra se si Çekiçët zënë vendin e pestë këtë herë, katër pikë prapa Ndidit dhe shokëve të tij të skuadrës, ndërsa kampionët e vitit të kaluar ulen jashtë të gjitha vendeve kontinentale në të gjashtin.

Leicester udhëton në një skuadër të Aston Villa të Dielën pasdite, duke kërkuar të zvogëlojë shpresat e ekipit të Dean Smith për të luajtur futboll evropian sezonin e ardhshëm. Ndërsa skuadra West Midlands ka dy ndeshje në dorë, të dy ndeshjet i shohin ato duke luajtur Tottenham Hotspur dhe Everton, të dy palët po ashtu bëjnë jostling për vendet në kontinent gjithashtu.

Sa i përket Ndidit, ka një vonesë shprese nuk do të thotë mohim, përkundrazi thjesht përgatitja e yllit nigerian dhe dhelprave për premtimin e futbollit të Ligës së Kampionëve. Dikush nga talenti i Afrikës Perëndimore duhet të shfaqet në netët më të mëdha evropiane dhe, pas dështimit të vitit të kaluar në vdekje, Rodgers do të shpresojë që lojtarët e tij të shohin gjërat këtë herë ndërsa kërkojnë të sigurojnë një vend në mesin e më të mirëve të kontinentit vetëm për të dytën. koha në historinë e klubit.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu