Ian Poveda beson se Leeds nxorri diçka nga një goditje e jashtëzakonshme në transferim me kapjen e një nënshkrimi pak të parë të verës.

Skuadra e Marcelo Bielsa ka bërë një kthim mbresëlënës në jetë në Premier League dhe aktualisht është i 12-ti pas 17 ndeshjeve. Vërtetimi i tyre sulmues ka fituar shumë admirues, megjithëse ata kanë një mbrojtje mjaft të rrjedhshme. Me të vërtetë, një ekspert ka etiketuar Bielsa dhe pala e tij ‘mesatare’ përballë natyrës së tyre poroze.

Sidoqoftë, ekzistojnë rrethana të forta lehtësuese për mbrojtjen e tyre të rrjedhshme. Dy nënshkrimet e tyre mbrojtëse verore, Robin Koch dhe Diego Llorente janë të dy mënjanë për shkak të dëmtimit. Koch është jashtë deri në mars pasi iu nënshtrua një problemi në gju në Chelsea. Zëvendësuesi i tij atë ditë, Llorente, nuk është parë më në një fanellë të Leeds para ose që prej asaj kohe.

Leeds pagoi Freiburg-un 12.7 milion £ për Koch – dhe tarifa për lojtarin gjerman tashmë duket para e shpenzuar mirë.

Sidoqoftë, është kapja e Llorente-s ajo që më së shumti e entuziazmon Povedën.

United paguan Real Sociedad 18 milion £ për Llorente gjatë verës, duke nënshkruar një marrëveshje katër-vjeçare.

Pavarësisht se është shfaqur në vetëm 81 minuta veprim deri më tani, Poveda mendon se Llorente do të bëjë një ndikim të madh në 2021.

“Të gjithë shkojnë me të gjithë. Unë do të flas me ta në spanjisht ose në anglisht, “i tha ai Radio BBC Leeds.

“Diego (Llorente) është zgjidhur mjaft mirë. Ai ka qenë i pafat me dëmtimet, por nuk mund ta parashikoni me të vërtetë.

“Por është mirë që ai është një lojtar me të vërtetë i mirë dhe ne jemi të ngazëllyer nga ajo që ai ka për të na ofruar. Ne e dimë që kemi besim tek ai, e dimë se ai ka shumë për të na dhënë. ”


Abonohuni falas në gazetën ditore të TEAMtalk


Poveda se si Bielsa e ka formësuar atë në Leeds

Ndërkohë, Poveda ka shpjeguar se si Marcelo Bielsa e ka ndihmuar atë të përmirësohet që nga ardhja e tij nga Man City.

Anësori u bashkua nga City në janar 2020. Ai luajti një rol pak-pjesë në ndihmën e tyre për të fituar ngjitje në Premier League.

Sidoqoftë, ai ka luajtur një rol më të spikatur këtë sezon, megjithëse është përdorur si diçka nën ndikim.

Ian.Poveda.Leeds_.TEAMtalk

Sidoqoftë, ai po bën hapa pozitivë përpara – dhe ai mendon se Bielsa ka qenë thelbësore për këtë.

“Ndjehem sikur ai po më bën si një lojtar i gjithanshëm”, Poveda i tha LUTV të menaxherit të tij.

“Ai po hap sytë si përpara, para se unë thjesht të dëshiroja të merrja topin në këmbët e mia dhe thjesht të dribloja, por tani, unë kuptoj më shumë lojë dhe e kuptoj stilin e ekipit.

“Kështu që, unë e di që nëse bëj vrapime, duart dhe lëvizjet e mia janë vërtet, me të vërtetë të rëndësishme sepse jo vetëm që më ndihmon, por ndihmon një shok skuadre të futet në top.

“Dhe ndjehem sikur, që kur kam ardhur këtu, jam bërë një lojtar shumë më i mirë, një lojtar më i plotë.

“Por unë kam ende një rrugë të gjatë për të bërë.”

LEXO MË SHUMË: Leeds në bisedimet “më konkrete” për yllin e Serie A duke lëvizur “më afër” për t’u transferuar

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu