Ylli i AC Milan thotë se ata që nuk janë në botën politike nuk duhet të përfshihen në diskutim

Zlatan Ibrahimovic thotë se është një “gabim” për atletë si LeBron James për të diskutuar çështje politike pasi ylli i AC Milan thotë se ikona e basketbollit duhet të qëndrojë për të folur për sportet.

James ka kaluar pjesën më të madhe të karrierës së tij duke qenë i hapur për shumë çështje jo-sportive, duke përfshirë themelimin e shkollës së tij Unë Premtoj si dhe organizatën Më shumë se një Votë, e cila ndihmoi njerëzit të hidhnin votat e tyre gjatë zgjedhjeve presidenciale të vitit 2020.

Ylli i Los Angeles Lakers u tha në mënyrë të famshme të “mbyllte gojën dhe driblonte” nga personaliteti i televizionit Laura Ingraham në përgjigje të diskutimit të James për tema politike.

Çfarë kishte për të thënë Ibrahimovic?

“[LeBron] është fenomenale në atë që ai po bën, por nuk më pëlqen kur njerëzit kanë një lloj statusi, ata shkojnë dhe bëjnë politikë në të njëjtën kohë, “tha Ibrahimoviç për Zbulimi + në Suedi. “Bëni atë që jeni i mirë. Bëni kategorinë që bëni. Unë luaj futboll sepse jam më i miri në lojë futbolli.

“Unë nuk bëj politikë. Nëse do të isha një politikan politik, do të bëja politikë. Ky është gabimi i parë që njerëzit bëjnë kur bëhen të famshëm dhe bëhen në një status të caktuar. Qëndro larg tij. Thjesht bëj atë që bën më e mira sepse nuk duket mirë “.

Çfarë ka thënë James për politikën?

James u emërua Atlet Mashkull i Vitit i Associated Press në vitin 2020 pasi udhëhoqi Lakers drejt një titulli në NBA, duke shënuar herën e katërt që ai kishte kërkuar çmimin.

Sidoqoftë, ai vazhdoi duke thënë se ishte më krenar për atë që bëri jashtë gjykatës në vitin 2020 si pjesë e përpjekjes për të mbështetur Black Lives Matter dhe organizata të tjera që luftojnë për barazi.

“Unë ende e di se çfarë bëj në dysheme dhe padyshim, i jap gjithçka lojës,” tha James për AP.

“Por unë mund të bëj një ndikim më të madh nga dyshemeja tani, më shumë sesa mund të jem në dysheme. Dhe unë dua të vazhdoj të frymëzoj njerëzit me mënyrën sesi luaj lojën e basketbollit. Por ka kaq shumë gjëra që unë mund t’i bëj jashtë dyshemesë për të ndihmuar kultivimin e njerëzve, frymëzimin e njerëzve, afrimin e njerëzve, fuqizimin e tyre. “

James ‘Unë Premtoj Shkollën, të cilën ai e hapi në 2018, tani ka mbi 450 studentë në klasat e treta deri të gjashta ndërsa projekti i tij i strehimit i përballueshëm për 50 familje gjithashtu kohët e fundit hapi terren.

Fushata e Më shumë se një Votë e yllit të Lakers tërhoqi më shumë se 42,000 vullnetarë për të punuar në qendrat e votimit në nëntor ndërsa James kërkoi të ndihmonte votuesit zezakë dhe votuesit e rinj për të shkuar në votime.

Leximi më tej

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu