Ish sulmuesi i Manchester United, Dwight Yorke beson se Marcus Rashford do të jetë një nga lojtarët më të mirë në botë sapo të zhvillohet në një “lojtar të plotë”.

23-vjeçari festoi pesë vjet si një lojtar i vjetër i United të Mërkurën, pas debutimit të tij shpërthyes 2016.

Rashford shënoi dy herë në Europa League kundër Midtjylland dhe që atëherë ka gëzuar një rritje dramatike të yllit.

Jo vetëm që sulmuesi është bërë jetik në Të bashkuar, por ai është gjithashtu kryesor në përbërjen e Gareth Southgate në Angli.

Sidoqoftë, mbetet hapësirë ​​për përmirësim, veçanërisht me bisedat e freskëta se kush do të bëhet favorit për Topin e Artë mes kontrollit të Lionel Messit dhe Cristiano Ronaldos në venitje të çmimit.

Shënues i Borussia Dortmund Erling Haaland dhe homologu i tij nga Paris Saint-Germain Kylian Mbappe duken pretendentë të fortë. Sidoqoftë, Yorke mendon se Rashford mund të paraqesë një kërkesë nëse vazhdon të përmirësohet.

“Absolutisht. [Rashford] është sigurisht në kllapa të Mbappe, “tha Yorke për ESPN.

“Të pëlqenit e [Lionel] Messi dhe [Cristiano] Ronaldo është një nivel tjetër, por Marcus është sigurisht një për të ardhmen në aspektin e të qenit një nga lojtarët më të mirë në botë, nëse vazhdon të punojë shumë dhe të zhvillojë futbollin e tij.

“Ne ende nuk e kemi parë më të mirën e Rashford. Mendoj se nëse i japim edhe dy vjet dhe e lëmë të mësojë hollësitë e lojës pak më shumë, ai do të bëhet më mirë.

“Unë konsideroj se ai është ende në atë pjesë edukative, kështu që ai ka edhe dy vjet para se të zhvillohet në lojtar të plotë.”

Rashford ka shënuar 18 gola në të gjitha garat këtë sezon. Kjo shifër e bën atë vetëm katër prapa totalit të sezonit të kaluar, që është karriera e tij më e mirë deri më tani.

Yorke shtoi se Rashford i duhet kohë për të vazhduar në trajektoren e tij në rritje për t’u bërë një yll botëror.

Rashford ka nevojë për qëndrueshmëri

“Marcus është duke qenë Marcus, dhe ju thjesht shihni një djalë të ri që pëlqen të luajë futboll dhe ka aftësi të pabesueshme,” tha ish-sulmuesi.

“Ai ka një sy për gol dhe të gjitha atributet e tjera që ju kërkoni në një sulmues: Ai është i shpejtë, ai mund të kalojë te njerëzit, ai mund të krijojë, ai mund të shënojë. Ai i bën të gjitha ato.

“Ne thjesht duhet ta lejojmë atë që ta shijojë atë dhe të prodhojë atë qëndrueshmëri. Ai është ende në fazën e zhvillimit dhe njerëzit thjesht duhet ta lejojnë atë të shprehet në mënyrë që, përfundimisht, të shohim një Rashford edhe më të mirë. “

Në çdo rast, Rashford tashmë ka provuar cilësitë e tij njerëzore jashtë fushës, me fushatat e tij mbi varfërinë e fëmijëve dhe vaktet shkollore falas në muajt e fundit.

LEXO MË SHUMË: Man Utd do të ofrojë treshe me emër të madh në West Ham për të ëmbëlsuar marrëveshjen me Declan Rice

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu