Mesfushori i Manchester City, Ilkay Gundogan ka deklaruar dëshirën e tij për t’u bërë menaxher pasi të pensionohet, duke përmendur ndikimin e Pep Guardiola, Jurgen Klopp dhe Thomas Tuchel në karrierën e tij të lojës dhe duke shpresuar të marrë atë që ka mësuar prej tyre në trajner.

Gundogan po shijon një magji të jashtëzakonshme të formës në City, duke gjetur rrjetën 11 herë në paraqitjen e tij të fundit në 12 Premier League për ta vendosur klubin në mënyrë të vendosur për një titull të tretë në katër vjet. Por, pasi ka mbushur 30 vjeç vitin e kaluar, ai tashmë ka një sy gjithashtu për të ardhmen.

Pep Guardiola
Gundogan është frymëzuar nga Guardiola, Klopp & Tuchel | Michael Steele / Getty Images

“Disa kohë më parë, unë kërkova rreth disa informacione se si do të funksiononte procedura nëse do të merrja një licencë traineri një ditë,” tha ndërkombëtarja gjermane Qëllimi.

“Në atë kuptim, është më shumë sesa thjesht një mendim. Por si do të doja të orientohesha atëherë, mendimet e mia nuk janë ende aq larg.

“Fakti është që me Pep, Klopp dhe Tuchel, unë kam pasur trajnerët më të mirë deri më tani në klubin e futbollit. Ju mësoni shumë dhe mendoni se si mund t’i kaloni këto njohuri pas karrierës tuaj. ”

Nga të tre, Gundogan së pari punoi nën Klopp kur ai u bashkua me Borussia Dortmund nga Nurnberg në 2011, duke fituar 2011/12 Bundesliga titulli dhe rezultati në vitin 2013 Liga e Kampioneve përfundimtar

Tuchel mori detyrën nga Klopp në Dortmund në 2015 dhe Gundogan luajti një sezon për të, me klubin që përfundoi i dyti në Bundesliga për t’u rikuperuar nga një vend i 7-të që përfundoi një vit më parë.

Gundogan bëri kalimin në Qyteti në verën e vitit 2016 dhe ishte nënshkrimi i parë i ri i epokës së Guardiola, duke u bashkuar për rreth 20 milion. Sezoni i tij i parë u shkatërrua nga një dëmtim i ACL, ndërsa ai ishte kryesisht një zëvendësues në fushatën ‘Centurions’ 2017/18.

Pavarësisht se luajti një rol kryesor në garën për titullin 2018/19, Gundogan u kthye në një rol rotacioni sezonin e kaluar, megjithëse ai e ka bërë veten të pashkrueshëm me një formë të pabesueshme që nga nëntori.

Për më shumë nga Jamie Spencer, ndiqni atë në Cicëroj dhe Facebook!

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu