Mesfushori i Manchester City, Ilkay Gundogan është zgjedhur lojtari më i mirë i Premier League për muajin janar.

Reprezentuesi i Gjermanisë pritej të duhet të luftojë për vendin e tij në Qyteti ekip këtë sezon, por performancat e tij kanë shkuar nga forca në forcë, duke kontribuar në një rrjedhë të frikshme për skuadrën e Pep Guardiola.

Ata kanë fituar dhjetë ndeshje në rrotullim për të hapur hapësirë ​​për frymëmarrje në majë Premier League tryezë, dhe gjashtë nga ato fitore erdhën në një janar që pa Gundogan të dallohej nga turma.

N

Jo i njohur saktësisht për aftësitë e tij në shënimin e golave, numri 8 i qytetit shënoi pesë herë në gjashtë fillime të ligës, duke përfshirë një dyshe mbresëlënëse kundër West Brom te Hawthorns që i frymëzoi ata në një fitore marramendëse me pesë gola.

Ai gjuajti në një gol të pretendentit të sezonit kundër Crystal Palace në Etihad Stadium, duke kapërcyer Andros Townsend përpara se të godiste një goditje në këndin e largët të Vicente Guaita.

Gundogan gjithashtu hapi rezultatin kundër Chelsea në Stamford Bridge, duke mposhtur Edouard Mendy nga skaji i zonës me një goditje të drejtuar që e bëri Cityn në rrugën e tyre për një fitore të rehatshme jashtë fushe.

Një seri shfaqjesh mbresëlënëse ishin të mjaftueshme për ta parë atë duke luftuar konkurrencën e fortë për çmimin. Ndërsa hajmali i Manchester United Bruno Fernandes nuk u emërua pasi fitoi çmimin në nëntor dhe dhjetor, kapiteni i Aston Villas Jack Grealish ishte një nga pretendentët kryesorë, ndërsa i ringjalluri i Leicester James Maddison ishte gjithashtu në garë.

Shoku i skuadrës së Man City John Stones u emërua gjithashtu në një listë të ngushtë me tetë lojtarë – por është Gundogan ai që merr kurorën.

Ai do të shpresojë të vazhdojë formën e tij perandorake ndërsa kërkon të fitojë Premier League për herë të tretë që nga transferimi i tij nga Borussia Dortmund në 2016.

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu