26-vjeçarja ka finalizuar kthimin e saj në Angli pasi ra dakord për kushtet dhe kaloi mjekësinë me skuadrën e nivelit të dytë anglez

Klubi i FA i Kampionatit të Grave Lewes ka konfirmuar blerjen e Nigeria sulmuesi Ini Umotong, në një marrëveshje 18-mujore, Qëllimi mund të raportojë ekskluzivisht.

Pasi kishte filluar karrierën e saj në Portsmouth, ajo kishte një magji me ndikim në Oxford në 2016 para se të rrëmbehej një vit më vonë nga Brighton, ku ajo u nis për në Suedi pasi kaloi tre vjet atje.

Reprezentuesi nigerian bëhet shtesa e fundit në ekipin e Simon Parker pas prishjes së lidhjeve me skuadrën suedeze Vaxjo.

Ndërsa kishin mbetur 12 muaj nga kontrata e saj, Umotong vendosi të kërkonte kohë në udhëtimin e saj me veshjen Damallsvenskan dhe vazhdoi të citonte arsyet akademike për ndërprerjen e papritur të kontratës së saj në dhjetor.

Para se të përfundonte papritur qëndrimin e saj në Suedi, 26-vjeçarja shkëlqeu në magjinë e saj të shkurtër, duke frymëzuar Vaxjo nga fundi i regjistrit për në sigurinë e fluturimit, duke shënuar tre gola në 16 ndeshje në të gjitha garat.

Me t’u bashkuar me Rocks, ekipi i Parker ka rritur grushtin e madh të blerjes së shërbimeve të Nigerian, në një kërkim për promovimin e Superligës së Grave.

Kthimi i saj në Anglia do ta lejojë atë të vazhdojë studimet pas diplomimit të saj në një diplomë të klasit të parë në ekonomi në 2017.

Pasi të ketë përfunduar lëvizjen e saj, ajo do të jetë e etur për të goditur tokën për Rocks, pasi e ka gjetur veten në pozicionin e gjashtë, me 15 pikë nga 11 ndeshje në fushatën aktuale.

Lewes do të mirëpritet Sheffield United në ndeshjen e tyre të ardhshme të Kampionatit të Dielën dhe Umotong do të përgatitet për debutimin e saj në Dripping Pan.

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu