Klubi nga Florida do të fillojë kërkimin e tyre për një trajner të ri mes raporteve që pronari David Beckham është vendosur të marrë një rol më aktiv në anën sportive

Inter Miami është ndarë me menaxherin Diego Alonso pas sezonit inagurues të klubit në Major League Soccer.

Klubi njoftoi të enjten se të dy palët kanë rënë dakord reciprokisht të ndahen, me kohën e Alonso në klub duke marrë fund pas pak më shumë se një viti të plotë.

Miami e mbylli sezonin me një rekord prej shtatë fitoreve, tre barazimeve dhe 13 humbjeve, duke nënshkruar një vend të 10-të në Konferencën Lindore dhe një vend në playoff.

Sidoqoftë, ata e humbën atë ndeshje play-off me skuadrën tjetër të Nashville SC, duke i dhënë fund një sezoni kryesisht lart e poshtë që filloi me pritje të mëdha.

Ai sezon u ndikua nga koronavirusi, i cili vonoi disa nga planet e mëdha të klubit për fushatën e tyre debutuese.

Sidoqoftë, David Beckham thuhet se po merr një rol më aktiv në operacionet e klubit përpara sezonit të ardhshëm pasi shefi operativ dhe drejtori sportiv Paul McDonough u largua së fundmi, dhe një pjesë e kësaj mund të përfshijë ndihmën për të sjellë një menaxher të ri pasi klubi tani ka lëvizur pa Alonso pas vetëm 23 ndeshjeve të ngarkuara.

“Të kalosh udhëtimin e këtij sezoni inaugurues me Inter Miami ka qenë një përvojë e jashtëzakonshme dhe unë jam mirënjohës për grupin e pronësisë për mundësinë,” tha Alonso.

“Unë dua të falënderoj stafin për punën dhe miqësinë e tyre, lojtarët për përpjekjet e tyre në fushë, dhe veçanërisht tifozët për mbështetjen e tyre të vazhdueshme gjatë gjithë vitit. Unë i uroj të gjithëve më të mirën këtë sezon të ardhshëm.”

Pronari Jorge Mas tha: “Në emër të organizatës, unë dua të falënderoj Diego për punën e tij të palodhur dhe përkushtimin gjatë sezonit tonë përurues dhe t’i uroj atij më të mirën në përpjekjet e tij të ardhshme.

“Ky ishte një vit i vështirë dhe një vendim shumë i vështirë për të gjithë, por ne besojmë se është hapi i duhur për klubin. Ne kemi pritje të mëdha për Inter Miami në afat të shkurtër dhe të gjatë.”

Para se të bashkohej me Inter Miami, Alonso u shfaq si një nga menaxherët më të mirë në CONCACAF pasi lulëzoi me Pachuca dhe Monterrey.

Uruguajani i drejtoi të dy klubet në CONCACAF Liga e Kampioneve tituj ndërsa fitoi gjithashtu një titull në Liga MX me Pachuca.

Raportet dolën të Mërkurën që lidh Miamin me Anglia menaxheri i ekipit kombëtar të grave Phil Neville. ESPN raportoi se Beckham ka zhvilluar bisedime me ish-in e tij Manchester United shoku i skuadrës në lidhje me punën, me rolin aktual të Neville që do të marrë fund pas Lojërave Olimpike.

Neville ende nuk ka arritur të menaxhojë në anën e meshkujve të lojës, që ka qenë në krye të Anglisë që nga viti 2018. Ai kaloi një vit si asistent në Man Utd nën David Moyes para se të punonte nën vëllain e tij, Gary dhe Nuno Espirito Santo në Valencia.

MLS ende nuk ka konfirmuar datën e fillimit për sezonin 2021, me kampionatin që synon fillimin e marsit për fillimin.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu