Inter merr të martën në mbrëmje rivalët e tij të ashpër AC Milan në çerekfinalen e Coppa Italia pasi të dy palët prodhuan rezultate zhgënjyese në Serie A këtë fundjavë.

Drejtuesit e kampionatit të Stefano Pioli pësuan një humbje të rëndë nga Atalanta dhe Interi u mbajt në një barazim zhgënjyes në Udinese. Edhe pse Scudetto mbetet përparësia për të dy, mendimet për t’i dhënë fund dominimit të Juventusit do të anashkalohen përkohësisht për Derby della Madonnina të dytë të sezonit.

Herën e fundit që secila klub fitoi Coppa Italia ishte kthimi në vitin 2011 kur Interi triumfoi ndaj Palermos në Stadio Olimpico në Romë. Kur dyshja u takuan në kampionat këtë sezon, ishin Rossonerët ata që dolën në krye, me Zlatan Ibrahimovic që shënoi një gol.

Ketu eshte Vitet e 90-ta vrojtim i kësaj çerekfinale të kupës që duhet të jetë një …

AC Milan v Torino FC - Serie A
Loja do të zhvillohet në një San Siro bosh | Jonathan Moscrop / Getty Images

Në cilën orë fillon? 7:45 pasdite
Ku po luhet? San Siro (Stadio Giuseppe Meazza)
Kanali TV? BT Sport 3 (MB)
Arbitri? Paolo Valeri

Inter do të mbetet ende pa të dëmtuarin Danilo D’Ambrosio, por Antonio Conte nuk ka ndonjë shqetësim të ri për lëndime përpara këtij.

AC Milan po mungojnë Gianluigi Donnarumma për shkak të pezullimit, kështu që Ciprian Tatarusanu pritet të deputizojë. Alessio Romagnoli pritet të kthehet në mbrojtje por Pioli do të mbetet ende pa mesfushorët kryesorë Hakan Calhanoglu dhe Ismael Bennacer.

Inter: (3-5-2): Handanoviç; Bastoni, De Vrij, Skriniar; Perisic, Gagliardini, Brozovic, Barella, Young; Martinez, Lukaku.

AC Milan: (4-2-3-1): Tatarusanu; Kalabria, Romagnoli, Kjaer, Hernandez; Tonali, Kessie, Castillejo, Diaz, Leao; Ibrahimovic.

Inter

Udineze 0-0 InterSeria A – 23/1
Inter 2-0 Juventus – Seria A – 17/1
Fiorentina 1-2 InterCoppa Italia – 13/1
Romë 2-2 InterSeria A – 10/1
Sampdoria 2-1 InterSeria A – 6/1

AC Milan v Atalanta BC - Seria A
Milani u përul nga Atalanta në fundjavë | Stefano Guidi / Getty Images

AC Milan

AC Milan 0-3 Atalanta – Seria A – 23/1
Cagliari 0-2 AC MilanSeria A – 18/1
AC Milan 0-0 Torino (AC Milan fiton 5-4 në penallti) – Coppa Italia – 12/1
AC Milan 2-0 Torino – Seria A – 9/1
AC Milan 1-3 Juventus – Seria A – 6/1

Antonio Conte
Conte ka bërë një punë të shkëlqyer me Inter | Alessandro Sabattini / Getty Images

Duke humbur ndaj Juventusit dhe Atalanta që nga fundi i vitit, është e drejtë të thuhet që AC Milan ka luftuar në raste të mëdha vonë. Interi, pasi kishte mposhtur kampionët në fuqi vetëm tetë ditë më parë, do të shpresonte të vazhdonte te Udinese por nuk do të ndodhte kështu.

Dyshja janë bërë disi në përputhje javët e fundit, duke e bërë këtë edhe më të vështirë për t’u thirrur. Siç u përmend, Coppa Italia nuk është aspak përparësia për secilën palë këtë sezon, por fakti që ata janë tërhequr kundër njëri-tjetrit i shton asaj kuptim më të madh.

Fuqia e Interit në thellësi dhe më pak çështje të personelit tani duhet t’u japin atyre avantazhin – Unë jam anuar pak drejt Nerazzurrëve për të dalë në krye.

Parashikim: Inter 1-0 AC Milan

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu