Dy sulmet më të fuqishme në Serie A përballen në San Siro të hënën në mbrëmje ndërsa Interi kërkon të bëjë një hap tjetër drejt Scudetto kur Atalanta të vijë në qytet.

Interi ka shënuar 62 gola mbresëlënës në 25 ndeshjet e tyre në kampionat deri më tani këtë sezon, dhe skuadra e Gian Piero Gasperini nuk mbetet shumë mbrapa në atë departament duke arritur të menaxhojë 60 vetë. Në letër, kjo ka të bëjë me një triller me rezultat të lartë dhe një fitore këtu për ekipin e Antonio Conte do t’i shihte ata të rivendosnin epërsinë e tyre me gjashtë pikë ndaj rivalëve të Milanit.

Alexis Sanchez
Interi po fluturon këtë sezon | Alessandro Sabattini / Getty Images

Afërsia midis qyteteve të Milanos dhe Bergamos shton një nuancë shtesë të kësaj pajisjeje, dhe megjithëse me kalimin e viteve këto dy palë rrallë kanë qenë në konkurrencë të drejtpërdrejtë për nderime të mëdha, është një lojë që do të thotë bota për të dy grupet e mbështetësve tani per tani

Sado që tingëllon klishe, skuadra që shfrytëzon shanset e tyre do të jetë fitimtarja në Giuseppe Meazza sepse një gjë është e sigurt – të dy palët do të krijojnë shumë shanse.

Një nga vendimet e mëdha me të cilat përballet Conte deri në ndeshjen është se kush duhet të jetë partner i talismanit Romelu Lukaku lart lart Lautaro Martinez ka arritur 13 gola mbresëlënës në kampionat në 25 paraqitje dhe gjithashtu ka shënuar me pjesën e tij të drejtë të asistimeve (shtatë).

Sidoqoftë, gjatë fundit të Interit Seria A ndeshje – një fitore 2-1 në Parma – ishte Alexis Sanchez ai që bëri partneritet Lukaku.

Romelu Lukaku, Lautaro Martinez
Partneriteti i Lukaku dhe Martinez ka qenë thelbësor për suksesin e Interit | Jonathan Moscrop / Getty Images

I mëparshmi Arsenal dhe Manchester United sulmuesi shënoi një fitore fituese në ndeshje në Ennio Tardini, duke i dhënë Conte diçka për të menduar përpara vizitës së Atalanta.

Atalant, i cili aktualisht është i pesti në tryezë, udhëtoi në San Siro përsëri në janar për t’u përballur me udhëheqësit e ligës në atë kohë, Milano, dhe mbaruan 3-0 fitues – duke nënvizuar se ata janë më se të aftë të shkaktojnë një shqetësim në ditën e tyre.

Ndërsa Inter janë favoritët për të siguruar Scudetto-n e tyre të parë që nga sezoni 2009/10, epërsia e tyre nuk është aspak thelbësore për të përjashtuar plotësisht paketën e ndjekjes. Çdo lojë është me një rëndësi të madhe për njerëzit e Conte dhe duke pasur parasysh kërcënimin që paraqesin skuadra e Gasperini, Nerazzurri do të duhet të jetë i pamëshirshëm para portës sonte më shumë se kurrë.

Aleksej Miranchuk, Duvan Zapata, Joakim Maehle
Atalanta mbetet një skuadër e vështirë për të mposhtur | Emilio Andreoli / Getty Images

Kur bëhet fjalë për rezultatet e fundit, udhëzuesi i formularit Serie A lexon jo shumë ndryshe për të dy klubet. Interi ka fituar pesë nga pesë të fundit, ndërsa Atalanta ka fituar katër dhe një barazim.

Kjo ka të gjitha rezultatet e një konkursi për hobe të armëve dhe një që mund të ketë implikime të mëdha se ku përfundon titulli. Përkundër raporteve nga pjesë të mediave italiane që pretendojnë se Sanchez do të jetë njeriu për partner Lukaku këtë mbrëmje, është e vështirë të anashkalosh dinamikën Martinez dhe rekordin e tij të golave ​​deri më tani – Conte ka një thirrje të madhe në duart e tij.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu