Ish menaxheri i Aston Villa dhe Celtic, Dr Jozef Venglos ka vdekur në moshën 84 vjeç, ka njoftuar klubi skocez i Premiership.

Venglos bëri historinë si menaxheri i parë nga jashtë Mbretërisë së Bashkuar dhe Irlandës për të marrë drejtimin e një klubi në Divizionin e Parë Anglez kur ai u emërua shefi i Villa në 1990.

Ai kaloi vetëm një sezon zhgënjyes në krye dhe vazhdoi të drejtojë Celtic gjatë fushatës 1998-99, ndërsa karriera e tij përfshiu gjithashtu parashikime në krye të ekipeve kombëtare të Çekosllovakisë dhe Sllovakisë.

Një deklaratë në faqen e internetit të Celtic lexonte: “Të gjithë në Celtic janë jashtëzakonisht të trishtuar kur kanë dëgjuar për vdekjen e ish-menaxherit tonë, Dr Jozef Venglos, i cili ka vdekur në moshën 84 vjeç.

“Mendimet dhe lutjet e të gjithëve në Celtic janë me familjen e Dr Jozef Venglos dhe të gjithë futbollin në Sllovaki në këtë kohë shumë të trishtuar.”

Ndërsa koha e Venglos me Villa nuk ishte e suksesshme, me ekipin që përfundoi i 17-ti në Divizionin e Parë, pasi kishte mbaruar sezonin e kaluar nën Graham Taylor si nënkampion i Liverpool, ajo kishte një domethënie më të gjerë në hapjen e rrugës për fluksin e menaxherëve të huaj.

Collymore paguan haraç

Stan Collymore, i cili luajti për Villa nga 1997 në 2000, shkroi në Twitter: “Një lajm i trishtuar që Dr Jo Venglos ka ndërruar jetë.

“Menaxheri i parë i huaj ndonjëherë për të menaxhuar në avionët kryesorë anglezë me Villa, nuk zgjati shumë, por gjithmonë vinte si njeri i mirë. Pusho në paqe, Dr Jo. ”

Sezoni i vetëm i Venglos në Celtic përfundoi pa sende argjendi pasi Rangers pretendoi titullin, por ai mbahet mend me dashuri nga tifozët e Celtic për një fitore 5-1 ndaj rivalëve të tyre të Firmës së Vjetër.

Magjitë e tij më të suksesshme erdhën me ekipin kombëtar të Çekosllovakisë. Si ndihmës i Vaclav Jezek ai fitoi Kampionatin Evropian 1976 përpara se të kalonte në vendin e nxehtë dy vjet më vonë dhe ta çonte vendin në një vend të tretë në turneun tjetër.

Ai gjithashtu bëri çerekfinalet e Kupës së Botës 1990 në një magji të dytë në krye, ndërsa u bë korrësi i parë i Sllovakisë pas pavarësisë kur u emërua në 1993.

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu