Ish menaxheri i Newcastle United dhe West Ham Glenn Roeder ka vdekur në moshën 65 vjeç, pas një beteje të gjatë me një tumor në tru.

Roeder gëzonte një karrierë të shquar si lojtar dhe menaxher, duke filluar jetën e tij të futbollit si një stërvitur në Arsenal. Pasi u la i lirë nga Gunners, ai u bashkua me Leyton Orient dhe ngadalë vazhdoi rrugën e tij në kampionate.

Ai u bashkua me QPR në 1978 para se të transferohej Newcastle pesë vjet më vonë, ku ai bëri shumicën e paraqitjeve të tij në klub. Kjo u pasua nga një periudhë me Watford dhe më pas një magji e dytë me Orientin, para se të emërohej menaxher i lojtarit të Gillingham në 1992.

Pavarësisht se kaloi vetëm një sezon në këtë rol, ai kapi të metën menaxheriale në Gills, duke vazhduar një karrierë të gjatë trajnerësh. Ai u bashkua me ish-klubin Watford në 1993, duke qëndruar tre vjet para se të shkarkohej.

Pas kësaj ai mori role traineri me Burnley dhe Anglinë, kjo e fundit me Glenn Hoddle, para se t’i jepej më në fund një shans për të menaxhuar në Premier League me West Ham në 2001. Ai i drejtoi Hammerët në një të përfunduar në vendin e shtatë në fushatën e tij të parë, por ata luftuan gjatë sezonit pasardhës, duke zbritur përfundimisht me një rekord prej 42 pikësh.

Roli më i fundit menaxherial i Roeder ishte me Canaries
Roli më i fundit menaxherial i Roeder ishte me Canaries | Paul Gilham / Getty Images

Ishte gjatë këtij mandati që çështjet shëndetësore të Roeder filluan dhe shefi i West Ham humbi tre ndeshjet e fundit të termit pasi u diagnostikua me një tumor në tru. Pas dy vitesh larg nga vendi i menaxherit të nxehtë, ai mori punën në Newcastle në Shkurt 2006, fillimisht si kujdestar përpara se të dorëzohej puna përgjithmonë.

Nën Roeder, Magpies fituan Kupën 2006 Intertoto por ai dha dorëheqjen një vit më vonë, për të zhgënjyer shumë tifozë. Pas kësaj ai mori magji në Norwich dhe Stevenage para se të largohej nga loja në vitet e fundit për shkak të problemeve shëndetësore.

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu