Hetimet e reja janë duke u zhvilluar në Catalunya në lidhje me akuzat për keqbërje nga ana e ish-anëtarëve të bordit në Camp Nou

Ish presidenti i Barcelonës Josep Maria Bartomeu është liruar përkohësisht pas arrestimit të tij të hënën si pjesë e një hetimi për ‘Barcagate’ në Camp Nou, Qëllimi mund të konfirmojë.

Cadena SER dha lajmin se ish anëtarët e bordit të klubit katalanas ishin marrë në paraburgim pas një sulmi në zyra nga oficerët e policisë rajonale.

Ky proces filloi në orët e hershme me një kërkesë që i gjithë dokumentacioni përkatës të kalohej nga punonjësit e Barca-s dhe që materiali në lidhje me çështjen afatgjatë të sekuestrohej nga autoritetet.

Çfarë ka ndodhur?

Qëllimi ka mësuar se Bartomeu është liruar përkohësisht pasi kaloi të hënën natën në burg, me 58-vjeçarin që kishte kërkuar të drejtën e tij për të mos dëshmuar.

Krahas Bartomeut, kuptohet se u bënë edhe tre arrestime të tjera. Ato përfshijnë Kryeshefin Ekzekutiv të klubit, Oscar Grau, ish-këshilltar i presidencës Jaume Masferrer dhe këshilltari kryesor Roman Roman Gomez Ponti.

Policia katalanase thuhet se ka lënë zyrat në Camp Nou të hënën në mëngjes pasi kreu një kontroll dhe u drejtuan për në shtëpinë e Bartomeu.

Çfarë ka thënë Barcelona?

Barcelona lëshoi ​​një deklaratë i cili lexon: “Para hyrjes dhe kërkimit nga forca e Policisë Katalanase këtë mëngjes në zyrat e Camp Nou nën udhëzimin e Gjykatës Udhëzuese numër 13 në Barcelonë, e cila është përgjegjëse për çështjen në lidhje me kontaktimin e shërbimeve të monitorimit në rrjetet sociale , FC Barcelona u ka ofruar bashkëpunimin e tyre të plotë autoriteteve ligjore dhe policore për të ndihmuar në krijimin e fakteve të qarta që janë objekt i hetimit.

“Informacioni dhe dokumentacioni i kërkuar nga forca e policisë gjyqësore kanë të bëjnë rreptësisht me faktet në lidhje me këtë rast.

“FC Barcelona shpreh respektin e saj të madh për procesin gjyqësor të vendosur dhe për parimin e pafajësisë së supozuar për njerëzit e prekur brenda fushës së këtij hetimi.”

Çfarë është Barcagate?

Administrata e Bartomeu është akuzuar se ka paguar kompaninë PR I3 për të mbikëqyrur punën në internet për klubin.

Isshtë pohuar se I3 u paguan për të pastruar imazhin e Bartomeu, pasi ai u sulmua nga një tifoz i pakënaqur, ndërsa përçmonte reputacionin e një numri lojtarësh aktualë dhe ish – duke përfshirë Lionel Messi, Gerard Pique dhe Xavi.

Një vit ka kaluar që kur u shfaqën për herë të parë raportet për keqbërje nga ana e anëtarëve të bordit të Barçës.

Barca dhe I3 ishin të shpejtë për të hedhur poshtë pretendimet dhe një audit i kryer nga PricewaterhouseCoopers (PwC) zbuloi se asnjë fushatë shpifëse nuk kishte filluar ndonjë individ.

Lidhjet midis gjigandëve të Ligës dhe I3 u ndërprenë, por forcat e policisë kanë vazhduar të shikojnë çështjen.

Ata së pari bastisën zyrat në Camp Nou në qershor 2020 dhe tani janë kthyer për të rritur hetimin e tyre.

Të gjithë ata që janë në qendër të akuzave janë të pafajshëm derisa të vërtetohet e kundërta.

Kur u largua Bartomeu?

Bartomeu u tërhoq nga roli i tij në Camp Nou më 27 tetor, 2020

Ai ishte subjekt i një votë mosbesimi nga mbështetësit e klubit, me vendimin e marrë për t’u larguar para se të hiqej nga një pozitë e shquar.

Asnjë pasardhës nuk është zgjedhur ende, me pandeminë e vazhdueshme të koronavirusit që shkakton probleme për institucionet sportive në të gjithë botën.

Barca, megjithatë, shpreson të marrë një figurë të re në vend në 7 Mars, me Joan Laporta, Victor Font dhe Toni Freixa tre kandidatët e mbetur të mbetur në garë për të mbushur një post të lirë presidencial.

Leximi më tejSource link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu