Sulmuesi legjendar i Liverpool, Ian St John ka vdekur në moshën 82 vjeç pas një beteje të gjatë me sëmundjen.

St John gëzoi një karrierë të shquar, duke bërë një emër në Skoci me Motherwell para se të transferohej në Liverpool në 1961.

Ian St John - Futbollist
Ian St John shënoi 118 gola për Liverpool | Ian McLennan / Getty Images

Ai kaloi një dekadë në Merseyside, duke fituar statusin legjendar te Reds pasi bëri 425 paraqitje dhe shënoi 118 gola.

St John u largua nga Anfield në 1971, por koha e tij në klub do të mbahet mend përgjithmonë si një periudhë vezulluese në historinë e tyre. Nën menaxhimin e Bill Shankly, Liverpool u promovuan përsëri në fluturimin e lartë në 1962 pas një pauze tetë-vjeçare.

Dy vjet më vonë, të Kuqtë u kurorëzuan kampionë të Anglisë, para se të përsërisnin veprimin në 1966.

St John gjithashtu provoi suksesin e Kupës së FA me Liverpool në 1965, me fituesin e tij të kohës shtesë kundër Leeds duke rënë si një nga momentet më ikonë në historinë e klubit. Ai do të vazhdonte të shijonte magji të shkurtra me Coventry dhe Tranmere, si dhe dy periudha në Afrikën e Jugut, para se të kërkonte kohë në karrierën e tij të luajtur në 1973.

Një familje lëshoi ​​deklaratë përmes klubit faqe zyrtare në internet konfirmoi lajmin, duke marrë kohë për të falënderuar stafin e spitalit që ishin kujdesur për të.

Ron Yeats, Ian St John
Shën Gjoni ishte pjesë e anës triumfuese fituese të Kupës FA të vitit 1965 | Larry Ellis / Getty Images

“Withshtë me një zemër të rëndë që duhet t’ju informojmë se pas një sëmundje të gjatë ne kemi humbur një burrë, baba dhe gjysh”, lexohej në deklaratë.

“Ai ndërroi jetë i qetë me familjen e tij pranë shtratit të tij. Ne dëshirojmë të falënderojmë të gjithë stafin në Spitalin Arrowe Park për punën e tyre të përkushtuar dhe përkushtimin gjatë këtyre kohërave shumë të vështira. Familja do të ishte mirënjohëse për jetën private në këtë kohë jashtëzakonisht të trishtueshme. ”

Në deklaratë, klubi u dha ngushëllimet më të thella miqve dhe familjes së St John, duke shtuar: “Mendimet e të gjithëve në klub janë me familjen dhe miqtë e Ian në këtë kohë të trishtuar dhe të vështirë.”Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu