Trajneri gjerman nuk është i lumtur që komenti i tij i gabuar jo vetëm që u botua por edhe nuk arriti të përcjellë atë që ai donte të thoshte

Thomas Tuchel gëzon sfidën e menaxhimit Paris Saint-Germain dhe këmbëngul se ai ishte përkthyer keq kur sugjeronte që puna ka të bëjë më shumë me politikën sesa me trajnerin.

PSG rrumbullakosi vitin 2020 me një fitore rutinë 4-0 ndaj StrasburgutLidhja 1 të mërkurën përmes golave ​​nga Timothee Pembele, Kylian Mbappe, Idrissa Gueye dhe Moise Kean.

Disa orë para ndeshjes, një intervistë me Tuchel u publikua nga SPORT1 në të cilën gjermani u hap për kërkesat e menaxhimit të një klubi kaq të madh.

47-vjeçari tha se mund të jetë e vështirë të mbash lojtarë të tillë si Neymar dhe Mbappe të lumtur, ndërsa gjithashtu pranon se ai është “i trishtuar” që arritjet e tij shpesh dobësohen.

Tuchel gjithashtu u citua të ketë thënë se ai ndjehej më shumë si “një politikan sportiv ose ministër sportiv sesa një trajner” gjatë sezonit të tij të parë në kryeqytetin francez.

Sidoqoftë, Tuchel u përpoq të sqaronte komentet kur u mor në pyetje pas fitores së skuadrës së tij kundër Strasburg.

“Unë nuk thashë që ka të bëjë më shumë me politikën sesa me sportin, as se humba kënaqësinë e stërvitjes. Kjo nuk është e vërtetë,” i tha ai Kanali +. “Possibleshtë e mundur që ata të përkthejnë gabimisht.

“Shikoni intervistën me video. Sapo thashë që PSG janë unike dhe se është një sfidë e madhe për mua. Ka qenë gjithmonë kështu. Më pëlqen kjo sfidë dhe asgjë nuk ka ndryshuar.”

I pyetur përsëri për intervistën në konferencën e tij për shtyp pas ndeshjes, Tuchel shtoi: “Unë i dhashë një intervistë me video një gazetari që më tha të bëja një histori për trajnerët gjermanë.

“Nuk është një intervistë për të. Nuk lejohet. Unë bëja një shaka në gjermanisht. Përkthimi nuk është i saktë. Ne nuk mund ta përkthejmë fjalë për fjalë. Ishte një shaka ndërsa ne po bisedonim dhe nuk lejohet.”

Thomas Tuchel PSG Angers Ligue 1 02102020

PSG hyn në pushimin e mesit të sezonit i ulur i treti në Ligue 1, një pikë prapa Lion dhe Lille duke ndjekur fitoret e tyre Nantes dhe Montpellier përkatësisht.

Kampionët në fuqi morën epërsinë brenda 18 minutash përmes Pembele por u desh të priste deri në 11 minuta nga koha që Mbappe të shtonte një sekondë nga afërsia.

Dy gola të tjerë nga zëvendësuesit Gueye dhe Kean ndoqën vonë në një lojë të kryesuar nga ekipi vendas, duke parë 69 përqind të topit dhe duke menaxhuar tetë gjuajtje në drejtim të dy kundërshtarëve të tyre.

“Ishte një performancë e fortë nga ne,” tha Tuchel. “Dhe kjo pas një gjysme të parë shumë të kërkuar të sezonit. Unë jam shumë i lumtur sot sepse ishte një fitore që e merituam.

“Ne përsëri po humbnim shumë lojtarë për shkak të dëmtimit, por ishim serioz dhe të disiplinuar me lojën tonë. Ky është një kompliment i madh për ekipin.

“Renditja jonë në tabelë është ajo që është, por ne e dimë pse jemi këtu. Do të ishte më e vështirë të merrej nëse nuk do t’i dinim arsyet.

“Unë jam i lumtur sepse skuadra ka treguar në dy ndeshjet e fundit ne mund të luajmë mirë.”Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu