Blaugrana përparoi në finalen e Copa del Rey të Mërkurën pasi përmbysi një deficit me dy gola kundër Sevilla

Trajneri i Barcelonës, Ronald Koeman ishte i kënaqur kur pa akuzat e tij të ktheheshin në modë drithëruese për të arritur në finalen e Copa del Rey – por paralajmëroi se tejkalimi i Paris Saint-Germain është një perspektivë tjetër krejtësisht.

Katalanasit u zhvilluan në ndeshjen e dytë të së mërkurës gjysmëfinale kundër Sevilla si të huaj pasi ranë në fillim 2-0, por ata kundërshtuan me golat e Ousmane Dembele dhe një përpjekje të fundit Gerard Pique për të dërguar ndeshjen në kohën shtesë.

Martin Braithwaite atëherë goditi për të fituar ndeshjen gjysmëfinale 3-2 në mënyrë të përgjithshme – dhe ngriti shpresat se disfata 4-1 PSG e shkaktuar ndaj Blaugrana mund të kthehej përsëri.

Cfare u tha?

“It’sshtë më lehtë të kthehesh nga 2-0 sesa të kthehesh nga 1-4,” u tha Koeman gazetarëve pas bilbilit përfundimtar.

“PSG ka një ekip të shkëlqyeshëm dhe lojtarë të shkëlqyeshëm. Ne do ta fillojmë ndeshjen për të fituar, për të parë nëse ka një shans për të kaluar.

“Unë jam shumë krenar për ekipin tim. Unë nuk mund të kërkoj më shumë, me të vërtetë. Ne kemi ndryshuar mendimin e ekipit.

“Do të doja ta kishim jetuar me 100,000 njerëz në Camp Nou … Shpresoj se disa Katalanas mund të vijnë në finale në Sevilje.”

Një ‘Remontada’ i dytë?

Barça, natyrisht, ka përvojë të mëparshme të kthimit nga një pozitë në dukje e pamundur për të mbizotëruar ndaj gjigandëve francezë.

Në vitin 2017, akuzat e Luis Enrique dukeshin të vdekura dhe të varrosura kur ata iu nënshtruan një përplasjeje 4-0 në Parc des Princes në ndeshjen e parë të 16 të fundit.

Në Camp Nou në ndeshjen e kthimit, katalanasit lëvizën brenda një goli të vetëm për të parë Edinson Cavani që goditi për të bërë 3-1, duke i lënë ata të kishin nevojë për tre gola në vetëm gjysmë ore për të përparuar.

Por në një nga përfundimet më skintillante në një ndeshje në historinë e Ligës së Kampionëve, Neymar shënoi dy herë dhe Sergi Roberto u shfaq në minutën e 95-të për ta dërguar Barçën me një fitore 6-1, duke fituar 6-5 në total.

Kjo përplasje ka hyrë në historinë e klubit si ‘La Remontada’ (Kthimi), megjithëse gëzimi i Barcës në fund të fundit rezultoi jetëshkurtër pasi u eliminuan në çerekfinale nga Juventus.

PSG dhe Barca përfunduan barazimin e tyre në 10 Mars në Parc des Princes.

Leximi më tejSource link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu