Jack Wilshere do të ishte i pari që do të pranonte se karriera e tij në Arsenal nuk ishte aq e duhur sa duhej.

I mbështetur si gjëja tjetër e madhe për të dy klubet dhe vendin, ai luftoi dëshpërimisht me problemet e dëmtimit dhe nuk ishte kurrë në gjendje të rimarrë premtimin që tregoi pasi u fut në ekipin e parë të Gunners.

Wilshere u dha debutimi i tij kundër Blackburn Rovers në Shtator 2008, në moshën 16 vjeç dhe 256 ditë, dhe tre vjet pasi u bë debutuesi më i ri i klubit ndonjëherë në ligë, ai ishte një rregullt në skuadër dhe duke e përzier atë me djemtë e mëdhenj në Champions League .

Jack Wilshere
Wilshere bëri debutimin e tij në 2008 | Gary M. Prior / Getty Images

Ditët e tij të lojës mund të mos kenë mbaruar akoma, por Wilshere tani ka hedhur dritë mbi kohën e tij në veri të Londrës në një seancë të improvizuar Q&A mbi Cicëroj.

Ftesa e tifozëve për t’i bërë pyetje duke përdorur hashtagun #askwilsh, mesfushori me 34 kapakë të Anglisë – i cili dikur fitoi gjashtë burra të çmimeve të ndeshjes për Tre Luanët në hapësirën e shtatë lojërave kualifikuese të Euro 2016 – u hap në një numër të lidhur me Gunners ka rëndësi, duke përfshirë cilin lojtar të kaluar ose të tanishëm ai do të donte idealisht të luante së bashku në mesfushë dhe atë që ai mendon për largimin jozyrtar të Mesut Ozil nga klubi.

Por përgjigjja më goditëse nga të gjitha – dhe më gazmore – ishte kur Wilshere u pyet se si ishte të luante kundër Barcelonës në Emirates Stadium në 2011, kur doli kundër treshes legjendare të mesfushës Xavi, Andres Iniesta dhe Sergio Busquets.

Duke pyetur nëse ai mësoi apo jo shumë nga treshja, Wilshere u përgjigj: “Nuk mund të mësoja shumë, të gjithë kaluan natën në xhepin tim”. Në të vërtetë, përgjigja e tij nuk është me të vërtetë një ekzagjerim. Natën, ai ishte i shkëlqyeshëm kundër BarçaEkipi i yjeve të vendosur, edhe pse ai ishte ende një adoleshent, dhe Topçinjtë dolën fitues 2-1 falë golave ​​të vonë të Robin van Persie dhe Andrey Arshavin.

Wilshere zbuloi se Arsene Wenger i tha atij që thjesht “të jesh vetvetja” pas kësaj performance, duke i thënë që ai ishte në skuadër në radhë të parë, sepse ai ishte mjaft i mirë. Ai gjithashtu konfirmoi se Patrick Vieira, një figurë legjendare në Arsenal për pjesën më të mirë të një dekade, do të ishte lojtari që do të dëshironte më shumë të luante përkrah tij nëse i jepej një shans.

Ai gjithashtu u kujtua për kohën që ai antagonizoi Tottenham përkrahësit pas fitores së Kupës FA të Arsenalit në 2015, dhe thanë me shaka se mashtrimet e tij në autobusin e paradës që pasuan i kushtoi atij një gjobë prej 40,000 £ – para se të shtonte se ishte i trishtuar kur pa Mesut Ozil të largohej nga klubi pasi ishte ngrirë nga trajneri Mikel Arteta.

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu