Jamie Carragher ka lavdëruar dy yjet e Arsenalit që ai mendon se janë duke performuar mirë edhe përkundër luftimeve të Topçinjve.

Humbjen në Everton të shtunën largohet nga Topçinjtë e 15-të në tabelë dhe pa një fitore të Premier League që nga 1 nëntori. Kjo ankth i shtatë ndeshjeve i ka parë ata të marrin vetëm dy pikë.

Mikel Arteta aktualisht është favoriti për t’u bërë shefi tjetër i Premier League që do të lirohet nga detyrat. Spanjolli ka folur për ato luftëra si rezultat.

Pozicioni i Arteta si shefi i Arsenalit po vihet nën vëzhgim në rritje për shkak të rrjedhës së dobët të rezultateve. Ai ka marrë mbështetje publike si nga shefi ekzekutiv Vinai Venkatesham ashtu edhe nga drejtori teknik Edu gjatë 10 ditëve të fundit. Si i tillë, Arteta u ka bërë thirrje luftëtarëve, jo viktimave në radhët e tij për të ndihmuar në shmangien e një beteje të rënies.

Me disa nga lojtarët e tyre që vijnë gjithashtu për kritika, Carragher ka emëruar dy yje që i zunë sytë në humbjen në Goodison.

Në të vërtetë, eksperti pretendoi se performancat e Kieran Tierney dhe Bukayo Saka në të majtë ishin të shkëlqyera. Ai vlerësoi çiftin për kuptimin e tyre se kur duhet të mbivendosen dhe të luajnë topin përpara.

Tierney luajti si qendërmbrojtës i krahut të majtë në një njësi qendrore mbrojtëse prej tre personash, me Saka si mesfushor i majtë.

Në të vërtetë, Carragher llogarit që Saka tani mund të konsiderohet si lojtari më i mirë i Arsenalit. Ai thotë se njeriu nga Anglia i bën përshtypje sa herë që luan dhe gjithmonë duket i rrezikshëm.

“Epo, këta të dy kanë qenë vërtet të mirë në këtë anë,” tha Carragher.

“Vazhdimisht përmend Tierney dhe Saka të përfshirë përsëri. Ato janë pikat e ndritshme për Arsenalin.

“Deri më tani, ka qenë ndoshta një performancë e dobët nga Arsenal.

“Por ata kanë një lidhje reale së bashku. Gjithmonë në kërkim për të gjetur njëri-tjetrin. Ai [Saka] ka qenë lojtari më i mirë i Arsenalit.

“Sa herë që ai merr topin duket sikur diçka do të ndodhë.

“Të mendosh në moshën 19 vjeç, ai duket lojtari më i mirë i Arsenalit.”

Arteta qëndron për Nicolas Pepe

Një lojtar që ka marrë flak kohët e fundit është nënshkrimi rekord i klubit Nicolas Pepe.

Nicolas Pepe, Pierre-Emerick Aubameyang

Ai shënoi golin e barazimit nga pika e bardhë në humbjen në Everton. Sidoqoftë, ai u theksua për kritikë nga eksperti i Match of the Day Alan Shearer më vonë gjatë ditës.

Anësori i Bregut të Fildishtë ka shkëlqyer në Europa League këtë sezon. Dhe ndërsa ai vazhdon të lajkatojë për të mashtruar brenda vendit, ai mban mbështetjen e Arteta.

“Unë gjithmonë do të mbroja lojtarët e mi,” tha ai.

“Çfarëdo që kam për të diskutuar me të, ajo do të jetë e brendshme. Pepe dëshiron të bëjë më të mirën e tij dhe të ndihmojë aq sa ka mundësi. Kjo është ajo për të cilën unë jam i interesuar. Jobshtë puna ime dhe nëse ai jo, është faji im.

“Ai po përpiqet më të mirën e tij. Ne të gjithë e njohim Nikon dhe ndonjëherë gjuha e trupit e bën atë të ndihet keq. Ai po lëndon, po vuan – më besoni, unë jam afër tij – dhe ai po përpiqet më të mirën e tij.

“Ai e ndjen përgjegjësinë sepse e di pse klubi e solli këtu dhe ai dëshiron ta dorëzojë atë.”

LEXO MË SHUMË: Arteta citon statistika të çuditshme ndërsa pranon frikën e thasëve

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu