Jason Steele shpëtoi katër penallti në një shkëmbim zjarri ndërsa Brighton kapërceu Newport pas një ndeshje të lodhshme të Kupës FA në raundin e tretë.

Më herët gjatë ditës, Crawley kishte mundur Leeds për të treguar që skuadrat e Ligës Dy mund të shkaktojnë probleme për ata nga Premier League.

Brighton u gjend gjithashtu në një sfidë gjithashtu, por më në fund këmbëngulja e tyre dha rezultat në Uells.

Kishte një psherëtimë lehtësimi për Brighton – dhe veçanërisht Lewis Dunk – brenda pesë minutave të para.

Dunk gaboi një paskalim, duke lejuar Padraig Amond të rrëmbejë topin dhe të shkojë një me një me Jason Steele. Për fat të mirë për ekipin e Premier League, megjithatë, Amond gjuajti larg.

Më pas Brighton prodhoi goditjen e parë të lojës në shenjë, kur Yves Bissouma synoi një përpjekje për të shënuar. Megjithatë, Tom King e mbajti atë në golin e Newport.

Rreth gjysmë ore brenda, Brighton filloi të zhvillohej në lojë më shumë dhe kishte shanse të mëtejshme për Lewis Dunk dhe Alexis Mac Allister. Sidoqoftë, King i mohoi të dy.

Portieri i Newport bëri pritjen e tij më të mirë akoma për të penguar një përpjekje të afërt nga Dunk, duke e larguar atë për një goditje nga këndi – gjë që nuk çoi në asgjë.

Në skajin tjetër, skuadra e Ligës Dy u afrua kur Steele nuk arriti ta pastronte topin ndërsa iu kthye atij dhe Amond ia hoqi atë në ajër.

Sidoqoftë, ndërsa e goditi drejt portës, Dunk e largoi atë.

Të dy palët vazhduan të shkonin me majë të këmbës në pjesën e dytë, megjithëse ata ende luftuan për të thyer bllokimin.

Zëvendësuesi i Brighton Davy Propper goditi topin brenda zonës së rreptësisë, por goditi jashtë kuadratit.

Tjetra, Solly Match dërgoi topin nga krahu i majtë, duke detyruar një pritje reaksionare nga King.

Neal Maupay ishte i pari që provoi fatin e tij, por përpjekja e tij përfundoi gjithashtu larg.

Ndërsa Brighton ishte në majë, Newport nuk ishte zbehur as nga loja, dhe Josh Sheehan dërgoi një përpjekje flakëruese në gol për të mbajtur Steele vigjilent.

Të dy palët shënojnë vonë për të vendosur kohën shtesë

Më vonë, sidoqoftë, Brighton dha një goditje të fortë në shpresat në rritje të Newport për t’i çuar ata në kohë shtesë. Pas një loje të mirë ekipi brenda dhe rreth kutisë, topi përfundoi te këmbët e Marsit.

Njeriu i gjerë le të fluturonte nga skaji i zonës, duke dredhur topin në shtëpi për t’i dhënë avantazh Brighton.

Megjithatë, nuk ishte e mjaftueshme për ta dërguar Newport-in akoma. Përtej kohës së caktuar të ndalimit, Steele nuk arriti të merrej me një krosim, dhe topi shkoi në mbrojtës Adam Webster.

Ai i dha Newport një barazim dramatik, duke dërguar ndeshjen në kohën shtesë.

Brighton kishte rastin më të mirë për të kaluar në avantazh në 30 minutat shtesë. Një krosim i mirë erdhi nga Bernardo në të majtë, por King goditi me kokë Dunk për të shtuar në koleksionin e tij të pritjeve të shkëlqyera nga mbrëmja.

Në kohën e ndalimit të kohës shtesë, Dunk bëri një bllok jetësor për të parandaluar një goditje të fuqishme nga Kevin Ellison në kërcim. Këndi që rezultoi u pastrua larg me veprimin e fundit të ndeshjes.

Prandaj, loja shkoi në penallti, duke i dhënë portierëve shansin e tyre për të bërë përshtypje përsëri.

Në të vërtetë, tre nga katër penalltitë e para u shpëtuan. Steele i Brighton mbajti dy përpjekjet e para të Newport dhe numri i kundërt King e largoi përpjekjen e Maupay.

Para kësaj, Pascal Gross kishte ekzekutuar penalltinë e parë të Brighton, por Newport e barazoi atë me goditjen e tretë në vend me anë të Joss Labadie – dhe më pas Bissouma goditi shtyllën ndërsa gjërat qëndronin në shesh.

Në fakt u bë vdekja e papritur kur Newport shënoi penalltinë e katërt përmes Ryan Taylor dhe Brighton goditën menjëherë përmes Dunk.

Steele pastaj prodhoi shpëtimin e tij të tretë të shkëmbimit të zjarrit për të lënë Brighton një goditje larg progresit. Por Leandro Trossard drejtoi penalltinë drejt në mes, dhe King e mbajti atë jashtë me këmbë.

Me rezultatin në shesh 2-2 pas pesë penalltive secili, shkoi në vdekje të papritur.

Jamie Proctor shënoi për të vendosur Newport përpara, dhe Propper u dërgua me qetësi për të mbajtur shkëmbimin e zjarrit.

Scot Bennett u përpoq të godiste topin brenda, por Steele e largoi atë larg. Newport u hidhërua që ai mund të kishte qenë jashtë linjës së tij, por pa asnjë VAR, vendimi duhej të qëndronte.

U largua nga Webster, njeriu që kishte shënuar autogol për Brighton, vetëm duhej të përfundonte për të fituar shpengimin e tij. Ai e dërgoi King-un në mënyrën e gabuar për të fituar atë 4-3 për Brighton.

Prandaj, skuadra e Premier League i mbijetoi frikës dhe kaloi në raundin tjetër.

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu