Javier Mascherano është hapur në daljen e tij të keqe nga Liverpool në 2010, duke zbuluar se dështimi i klubit për të mbështetur anën e tyre të pazarit në lidhje me ofertat nga skuadrat e tjera rezultoi që ai të refuzonte të luante për të detyruar përmes një lëvizje.

Pavarësisht marrjes së ofertave nga Barcelona, ​​Reds hezituan të shesin mesfushorin këmbëngulës dhe Mascherano bëri të ditur ndjenjat e tij duke refuzuar të luante për klubin kundër Manchester City në gusht 2010.

Argjentinasi përfundimisht u transferua në Katalonia një javë më vonë, dhe ai do të fitonte 12 trofe të mëdha në tetë vjet në Camp Nou.

TOPSHOT-FBL-ESP-LIGA-BARCELONA
Mascherano shijoi një karrierë vezulluese te Barcelona | LLUIS GENE / Getty Images

“Nga njëra anë sinqerisht e bëj, pasi tifozët e Liverpool nuk ishin aspak të kënaqur me mua dhe unë e kuptova plotësisht pse,” tha Mascherano për Katër Katër Dy. “Nga ana tjetër, bordi në atë kohë më kishte premtuar diçka dhe nuk po e mbanin fjalën.

“Kishte një marrëveshje midis nesh që nëse Liverpool pranova një ofertë të mirë për mua, do të më lejohej të largohesha. Kishim folur për zgjatjen e kontratës sime, por dukej sikur drejtorët nuk kujdeseshin për mua.

“Në para-sezonin pasi Rafa u largua, Roy Hodgson arriti. Ne patëm një takim me drejtorin menaxhues, Christian Purslow, i cili më tha se mund të shkoja nëse hynte një ofertë e mirë. Pastaj kishte një ofertë në tryezë, por Liverpool po shikonin nga ana tjetër.

“Unë isha mjaft i zemëruar që ata nuk po e mbanin fjalën e tyre. Refuzimi për të luajtur në Qyteti ishte mënyra që gjeta për të treguar bezdinë time. I kisha thënë klubit se doja të largohesha për arsye familjare, kështu që isha shumë i mërzitur që duhej të veproja ashtu si veprova. Nuk kishte asnjë mundësi tjetër – përndryshe, Liverpool nuk do ta mbante premtimin e tyre. “

Mascherano zbuloi se largimi i tij nuk ishte për shkak të futbollit, por përkundrazi sepse familja e tij ishte e pakënaqur në Angli.

“Isha vërtet i lumtur në Liverpool, por ishte e vështirë për gruan dhe vajzat e mia,” shtoi ai. “Megjithëse po luaja rregullisht dhe mbështetësit më donin – dhe ata janë njerëz të jashtëzakonshëm – çështja ishte që unë stërvitesha për tre ose katër orë në ditë dhe kishin 20 orë kohë për të qëndruar në shtëpi.”

“Difficultshtë e vështirë të shoh familjen tënde të pakënaqur dhe të pavendosur për shkak të gjuhës, motit … Unë kisha nevojë të shkoja diku tjetër për mirëqenien e të dashurve të mi.”

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu