Portugezi shpreson që ai do të jetë në gjendje të thërrasë një interpretues talismanik përsëri shpejt sa të vazhdojë shërimin e tij nga një kafkë e thyer

Nuno Espirito Santo thotë se Raul Jimenez mund të luajë përsëri këtë sezon, me shefin e Wolves që jep një azhurnim pozitiv të gjendjes së sulmuesit përpara një takimi me Chelsea.

Jimenez nuk ka luajtur për Wolves që kur u zgjodh në pjesën e parë të fitores 2-1 kundër Arsenal më 29 nëntor.

Sulmuesi meksikan u dërgua me urgjencë në spital pasi u përplas me kokën me David Luiz dhe ai u diagnostikua me një kafkë të thyer pasi u vlerësua nga mjekët.

Ai kaloi disa ditë nën vëzhgim pasi iu nënshtrua një operacioni të suksesshëm për këtë çështje, para se të fillonte një program i gjerë rehabilitimi.

Wolves kanë luftuar në mungesë të Jimenez gjatë dy muajve të fundit, duke fituar vetëm një nga nëntë ndeshjet e tyre të fundit në Premier League, dhe ai gjithashtu do të jetë i padisponueshëm për përzgjedhje kur Nuno merr ekipin e tij në Stamford Bridge për t’u përballur me Chelsea të Mërkurën.

Sidoqoftë, trajneri portugez tha se ishte optimist se 29-vjeçari do të kthehet së shpejti, pasi kishte parë sulmuesin të bënte hapa të mëdhenj me shërimin e tij javët e fundit

I pyetur nëse Jimenez mund të luante përsëri para fundit të fushatës 2020-21, Nuno u përgjigj: “Ne jemi vërtet pozitivë që kjo mund të ndodhë. Newsshtë një lajm shumë i mirë, mënyra sesi ai vazhdon të përmirësohet dita ditës.

“Jo vetëm unë, por i gjithë personeli mjekësor janë të befasuar sepse ai po përmirëson të gjitha testet e tronditjes që kemi bërë më parë dy sezone më parë. Ai po bën vërtet, vërtet mirë.

“Vetëm duke e parë atë duke vrapuar dhe ngritur pesha dhe duke bërë të gjitha këto seanca të forta stërvitore është një ngritje e madhe për të gjithë, sepse para së gjithash është [about] burri.

“Rashtë Raul, ne duam që Raul të kthehet i shëndetshëm dhe pastaj do të kthehemi Raul si një lojtar dhe një lojtar i rëndësishëm për ekipin. Ashensori i madh për ne është thjesht mbajtja e tij pranë. “

Menaxheri i Ujqërve nuk do ta ngutë Jimenez përsëri në vathë, megjithëse shtoi: “Ne kishim një plan mjekësor dhe këto gjëra janë vendime shumë të përgjegjshme për t’u marrë për shkak të dëmtimit të rëndë.

“Ne duhet të jemi vërtet të durueshëm dhe të marrim vendimet e duhura dhe kjo do të kërkojë vendime nga kirurgu, skanime në kafkë – të gjitha këto gjëra duan kohë dhe ne do të vazhdojmë në përputhje me situatën.

“Ne nuk do të nxitojmë ose të marrim asnjë lloj rreziqesh.”

Nuno është i bindur se Jimenez nuk do të preket psikologjikisht pas një dëmtimi kaq të tmerrshëm, por ai nuk arriti të parashikonte se sa kohë do të duhet që ai të kthehet në gjendjen kulmore fizike.

“Kjo pjesë nuk është shqetësuese për ne sepse ai është saktësisht i njëjti djalë, gjithmonë i buzëqeshur në fytyrë, i vetëdijshëm për procesin që ka kaluar dhe i sigurt se dëshiron të kthehet më i fortë”, tha ai.

“Titulli dhe si mund ta trajtojë ai këtë situatë, se si truri i tij do të reagojë ndaj përshpejtimit, ngadalësimit, kërcimit dhe ndikimit është një çështje tjetër. Kjo do të vijë me kohë ”.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu